Telefon

i

Autor: pixabay.com/Foundry Telefon może zostać zhakowany. Wystarczy zrobić dwie rzeczy

Ciekawostka

Podsłuchu ukryty w telefonie. Zobacz, jak go znaleźć i wyłączyć. Warto to wiedzieć!

2024-07-11 15:06

Od dawna słyszymy już o wielkich korporacjach komunikacyjnych, które rzekomo podsłuchują swoich klientów. Ma się to odbywać za pośrednictwem telefonów komórkowych. Sprawdziliśmy szereg opinii na ten temat i jesteśmy niemal pewni, że wskazane zjawisko ma miejsce. Jak znaleźć podsłuch w telefonie? Jak go wyłączyć? Sprawdziliśmy!

Wyłącz podsłuch w telefonie

Podsłuch w telefonie komórkowym można wykryć samemu. Czego potrzebujemy, aby to zrobić? Można to zrobić za pomocą specjalnych, uniwersalnych kodów wprowadzanych z poziomu klawiatury. Jakie kroki należy wykonać?

Należy w pierwszej kolejności kliknąć ikonkę ze słuchawką telefoniczną i włączyć klawiaturę. Następnie należy wpisać następujący kod: *#21#. Po wprowadzeniu kodu klikamy zielony symbol, jakbyśmy chcieli zadzwonić. Na ekranie powinien pokazać się komunikat: "Przekierowanie połączeń, Głos: nieprzekierowane, Dane: nieprzekierowane, Faks: nieprzekierowane, SMS: nieprzekierowane, Synchronizacja: nieprzekierowane, Dane asynchroniczne: nieprzekierowane, Pakiet: nieprzekierowane, PAD: nieprzekierowane". To oznacza, że Twój telefon nie jest podsłuchiwany, a dane z niego nie są przekierowywane dalej bez Twojej wiedzy. Innym kodem, który także pomaga sprawdzić bezpieczeństwo, jest: *#62#.

Kiedy można stwierdzić, że nasz telefon jest podsłuchiwany? W komunikacie, który omawialiśmy powyżej, zamiast hasła: nieprzekierowane, pojawi się inny numer telefonu. To znaczy, że obcy numer, który się pojawił, was podsłuchuje lub ma dostęp do waszych danych. Z tym też można sobie poradzić. Wpiszcie (jak wcześniej) kod: ##022# i aktywujcie go zielonym symbolem. To powinno spowodować przerwanie podsłuchiwania przez numer, który wykryliście. Wtedy pojawi się komunikat: "Przekierowanie połączeń wymazywanie zakończone pomyślnie".

Podsłuch w aplikacjach. Jak wyłączyć?

Użytkowników telefonów mogą podsłuchiwać też aplikacje, a tym samym firmy i ich właściciele (np. w celu polecania produktów, o których rozmawiasz). Ten problem także można rozwiązać. Należy wejść w "ustawienia", następnie w "aplikacje i powiadomienia" i dalej w "uprawnienia aplikacji". Trzeba kliknąć "uprawnienia aplikacji", po tym zobaczymy listę różnych aplikacji i urządzeń. Nas powinny interesować tylko: aparat i mikrofon. Najpierw wejdźmy w aparat. Tam zobaczymy, jakie aplikacje mają dostęp do aparatu w naszym telefonie. Klikamy w daną aplikację np. Amazon, Allegro itp. i wyłączamy dostęp (powinno być, zezwól lub odmów). Tę samą czynność powtarzamy w przypadku mikrofonu. W ten sposób sami możemy decydować, jakie aplikacje mają mieć dostęp do urządzeń rejestrujących dźwięk oraz obraz.

Powyższe wskazówki są przeznaczone dla systemu Android. Mogą jednak też być przydatne dla użytkowników innych systemów.