Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Toruń i okolice

Prawdziwa gratka dla miłośników historii. Pod Chełmnem powstanie filia biskupińskiego Muzeum Archeologicznego

2023-12-21 6:58

Utworzenie filii biskupińskiego muzeum w Kałdusie koło Chełmna zapowiedział marszałek Piotr Całbecki. Archeolodzy odkryli tam przedmioty z czasów wczesnego średniowiecza.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Zwycięzcy konkursu

Marszałek Całbecki spotkał się z autorami zwycięskiej koncepcji nowego pawilonu w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Na konkurs wpłynęło w sumie 66 prac, z których zdecydowanie wygrała pracownia Prolog z Wrocławia w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Marek Martynowicz, Wojciech Mazan, Maria Pancewicz, Bartłomiej Poteralski, Apolonia Slesarow oraz architektka krajobrazu Katarzyna Kobierska. W spotkaniu z architektami wziął też udział dyrektor muzeum w Biskupinie Henryk Dąbrowski.

Zapowiedź powstania filii

Obecny na spotkaniu marszałek Całbecki zdecydowanie opowiedział się za powstaniem filii biskupińskiego muzeum w Kałdusie koło Chełmna, gdzie archeolodzy z toruńskiego uniwersytetu odkryli pozostałości z czasów wczesnego średniowiecza, a w której - będą znajdowały się artefakty z początków państwa polskiego - Odkryte przedmioty świadczą o tym, że państwo Piastów miało swoje początki nie tylko w okolicach Gniezna i Poznania, ale też na Pomorzu Nadwiślańskim. To spora ciekawostka dla tych, którzy interesują się historią –  zauważył marszałek Całbecki

- We wczesnym średniowieczu Kałdus, a właściwie historyczne Chełmno, było najważniejszym grodem w regionie. Piastowie postanowili wznieść tu jedną z największych murowanych świątyń w kraju - wczesnoromańską bazylikę długą na prawie 37 metrów. Wiele wskazuje na to, że z uwagi na wydarzenia związane z tzw. reakcją pogańską z lat 30. XI wieku budowli nigdy nie udało się dokończyć. Jednak ówczesne Chełmno nie było tylko ośrodkiem religijnym, ale i ważnym centrum politycznym i społeczno-gospodarczym. Najprawdopodobniej znajdowały się tu targ, komora celna i przeprawa przez Wisłę. Wśród odkopanych przedmiotów pochodzących z X-XII wieku znajdują się m.in. odważniki, wagi i ozdoby, mnóstwo monet i przedmioty pochodzące z dalekich stron. Najciekawszy jest jednak specyficzny, magiczny klimat tego miejsca - mówił prof. Wojciech Chudziak, z Instytutu Archeologii UMK.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

i

Autor: Grzegorz Adamczewski