Kot

i

Autor: Pixabay Naukowcy znaleźli sposób na komunikację z kotami

Ciekawostka

Odkryto prawdziwą metodę komunikacji z kotem! Niesamowite ustalenia naukowców

2023-11-15 9:13

Trudno zrozumieć koty, które chadzają własnymi drogami i mają własne zwyczaje. Często ludzie twierdzą, że dogadanie się z kotem jest bardzo trudną sztuką. Naukowcy znaleźli jednak sposób na komunikację z kotem i twierdzą, że odkryli "język kotów". O co dokładnie chodzi? Zobaczcie sami!

Czy koty rozumieją ludzi?

Badania prowadzone od lat wskazują, że koty zapamiętują i rozumieją mniej słów ludzkich niż psy. Kociaki są w stanie zapamiętać około 160 słów bez względu na język, jakim posługuje się dany człowiek. Inni specjaliści są zdania, że liczba ta jest realnie mniejsza i wynosi maksymalnie 50 słów - pojedynczych komunikatów. Co warto zauważenia, koty nie są przeważnie zainteresowane komunikacją z człowiekiem, a ich zachowanie jest silnie autonomicznie. Raczej szybko nudzi je szereg zdań wygłaszanych przez właścicieli.

Jak komunikować się z kotem?

Naukowcy dodają jednak, że komunikacja z kotem jest możliwa, jeśli nauczymy się kociego języka. Na łamach specjalistycznego, naukowego czasopisma okazała się publikacja, w której autorzy postawili prostą tezę - komunikacja z kotem jest możliwa, gdy ludzie opanują mrużenie oczu oraz powolne mruganie.

Co to oznacza?

Koci behawioryści już kilka lat temu doszli do wniosku, że mruganie u kotów ma rolę komunikacyjną. Teraz udało się to potwierdzić za pomocą poważnych badań naukowych. Naukowcy zwracają uwagę, że naturalnym zachowaniem kotów jest częste mrużenie oczu oraz bardzo powolne mruganie. Autorzy badań doszli do wniosku, że te odruchy są odpowiednikiem wyrażania radości i zadowolenia. W ten sposób koty się uśmiechają. Człowiek chcący okazać swoje pozytywne intencje, powinien nauczyć się imitować tę mimikę twarzy.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment

Badacze przeprowadzili eksperyment, którego efekty dały do myślenia. Jedna grupa właścicieli kotów mrugała do swoich kotów, w drugiej zaś tej czynności zaniechano. Kamery, które nagrywały twarze ludzi i kotów zarejestrowały ciekawy rezultat. Koty odwzajemniały powolne mrugnięcia. Druga grupa pozostawała obojętna wobec ludzi, którzy nie mrużyli oczu.

Listen on Spreaker.