Remonty znak

i

Autor: Krystian Janik

Przebudowy i remonty

Przebudowa sieci ciepłowniczej w centrum Torunia. To będzie komunikacyjny Armagedon!

2024-06-07 6:30

27 maja 2024 roku rozpoczęły się prace przy przebudowie sieci ciepłowniczej w centralnej części Torunia. Instalacje muszą zostać poprowadzone inaczej, gdyż kolidują z budową nowej inwestycji - Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Roboty prowadzone są na zlecenie PGE i mają potrwać do września. Główne ulice w centrum miasta zostaną zamknięte akurat na wakacje.

Przebudowa sieci ciepłowniczej w Toruniu. Co ze wzmożonym ruchem w wakacje?

PGE Toruń poinformowało, że 27 maja 2024 roku ruszyły prace przy przekształceniu sieci ciepłowniczej w centralnej części Torunia. Dotychczasowa sieć koliduje z nowo powstającą inwestycją, czyli Centrum Filmowego Camerimage. Budowa tego obiektu znajduje się również w centrum miasta, a planiści już wcześniej wiedzieli, że sieć grzewcza będzie przeszkadzać. Przebudowa rur była więc z góry wiadoma. PGE zapewnia, że prace i utrudniające komunikację wykopy ziemne potrwają do września br. Firma poinformowała też o szczegółach i trasie, którą przejdą roboty.

Gdzie będą prowadzone wykopy?

- Prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej prowadzone będą na odcinkach: przy budynku CKK Jordanki, wzdłuż ul. Alei Solidarności od strony Muzeum Etnograficznego, przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, w ulicy Wały Gen. Sikorskiego (jezdnia północna), na odcinku od Urzędu Marszałkowskiego do budynku BNP Paribas Bank Polska S.A. Ruch samochodowy na ulicy Aleja Solidarności będzie zachowany, natomiast w okresie od końca lipca do początku września br., czyli na czas wykonania odcinka ciepłociągu na ulicy Wały Gen. Sikorskiego, zostanie wyłączona z ruchu jezdnia północna od Alei Solidarności do Alei Jana Pawła II - przekazało PGE Toruń.

PGE Toruń podkreśla, że przebudowa poprawi i zmodernizuje sieć ciepłowniczą w centrum miasta. Dodatkowo zostanie rozszerzona, a do sieci przyłączone zostaną kolejne budynki na obszarze Starego Miasta.

Prezydent Torunia, Paweł Gulewski, powołał specjalną Radę Budowy (jako organ Urzędu Miasta), która będzie koordynować przebieg inwestycji. W jej skład weszli przedstawiciele najważniejszych wydziałów: Miejski Zarząd Dróg, Wydział Gospodarki Komunalnej, Wydział Środowiska i Zieleni, Wydział Inwestycji i Remontów oraz Miejski Zakład Komunikacji. Spotkania z inwestorem i wykonawcą mają odbywać się co tydzień.

Remont sieci grzewczej. Utrudnienia w centrum miasta

Władze zapewniają, że ciąg komunikacyjny na wysokości Jordanek będzie przez większą część prowadzenia inwestycji dostępny dla ruchu. Zmiany mają dotyczyć ruchu dla pieszych. Główne prace mają ruszyć 3 czerwca 2024 roku. Dowiedzieliśmy się też, że na wysokości teatru projektowany jest parking podziemny. Największe problemy komunikacyjne powstaną na Wałach Generała Sikorskiego, gdzie ruch ma zostać wstrzymany (na razie szacunkowo) na 2 do 3 tygodni. Blokada miałaby zostać wprowadzona w okresie wakacyjnym. W opinii władz wtedy w Toruniu ruch jest najmniejszy. To zdaje się, jest kwestia polemiczna.

Nad inwestycją prowadzony będzie również nadzór konserwatorski (inwestor jest do tego zobowiązany prawnie). Ma zostać też powołany specjalista od artefaktów, które mogą zostać znalezione podczas wykopów (osoba ta ma doradzać prezydentowi).

Wakacyjne natężenie ruchu. Czy jest mniejsze w okresie letnim?

Inwestycja PGE ma zablokować centralną ulicę miasta w czasie wakacji (Wały gen Sikorskiego). Władze twierdzą, że w tych miesiącach ruch miejski jest najmniejszy w skali roku. Postanowiliśmy przeprowadzić analizę informacji policyjnych o ruchu kołowym i pieszym w tym czasie w ostatnich latach. Mundurowi informowali, że w tym czasie ruch jest wzmożony w miastach turystycznych, do których Toruń niewątpliwie należy. Podobne informacje znajdziemy też w raporcie końcowym "Turystyczny Toruń 2021". Duże natężenie ruchu kołowego potwierdza też raport z aplikacji drogowej Yanosik.pl. Według nich w lipcu i sierpniu w centrum miasta jest tłoczno.

Źródła do wzmożonego ruchu turystycznego w wakacje: 

https://torun.policja.gov.pl/kb3/informacje/wiadomosci/118002,BEZPIECZNE-WAKACJE.html

https://torun.direct/sites/default/files/attachments/2022-04/raport_2021.pdf

https://torun.naszemiasto.pl/torun-wsrod-miast-z-najwiekszym-natezeniem-ruchu-gdzie-jest/ar/c4-8470961

https://visittorun.com/pl/page/monitoring-ruchu-turystycznego

Sonda
Czy remonty mocno utrudniają Ci poruszanie się po mieście?