Przed blok na kuracje jak z Ciechocinka. Kolejna minitężnia pojawiła się w Toruniu [GALERIA]

2021-04-13 20:46

Są już ławki, oświetlenie, stoi też główna atrakcja, czyli tężnia. Mieszkańcy Mokrego podczas spaceru wzdłuż Strugi Toruńskiej mogli zauważyć mini kompleks, który powstał z środków w ramach Budżetu Obywatelskiego.

To małe uzdrowisko pojawiło się między blokami przy ulicy Wojska Polskiego. Obok znajduje się plac zabaw dla najmłodszych, a polana nieopodal to miejsca, które upodobali sobie zwierzolubni torunianie. Projekt Tężnia solankowa dla każdego to propozycja, która pojawiła się w Budżecie Obywatelskim w puli ogólnomiejskiej na rok 2020. Prace rozpoczęły się już zimą. Teraz tężnia jest gotowa i przykuwa wzrok. Choć jeszcze ze względu na niższą temperaturę – nie będzie uruchomiona.

Rozpylana solanka jest bogata w jod, brom, potas czy magnez. Daje mikroklimat, który zbliżony jest do nadmorskiej bryzy. Będzie to miejsce relaksu dla młodszych, ale i osób po 60. roku życia. Według pomysłodawców ta grupa wiekowa stanowi ponad połowę mieszkańców okolicy tężni.

Oddychanie takim powietrzem zaleca się m.in. osobom z chorobami górnych dróg oddechowych, chorobami tarczycy, alergikom, palaczom tytoniu i wszystkim mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich. Walory prozdrowotne połączone z integracją sąsiedzką wpłyną nie tylko na poprawę zdrowia, ale również zminimalizują wykluczenie społeczne – czytamy w dokumentach projektu.

To szczególnie ważne, że minitężnia powstała właśnie tam. Przypomnijmy, że w okolicy Kaszownika znajduje się stacja kontroli jakości powietrza, która często pokazuje znacznie przekroczone normy pyłów zawieszonych w powietrzu.

Dodajmy, że to nie jest jedyne miejsce, w którym znajdziemy tego typu obiekty. W Toruniu tężnie w ostatnich latach pojawiły się także na Barbarce oraz w Parku Pamięci. Kolejna ma powstać przy Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

 

SP23 w Toruniu otwiera klasę sportową