Uszak bzowy

i

Autor: Wikipedia Uszak bzowy

Grzyby

Pyszne grzyby, a rzadko zbierane. Są bardzo smaczne i nawet o tym nie wiedzieliście!

2024-11-11 17:48

Kanie, maślaki, borowiki, kurki, podgrzybki – wszystkie są znane i masowo zbierane. Jest jednak wiele rzadko zbieranych grzybów, które są jadalne. Wszystko przez to, że są podobne do trujących. Zawsze warto zwiększyć swoją wiedzę i cieszyć się wspaniałym, nietypowymi grzybami.

Jesień już w pełni. To czas grzybobrania, kiedy kuchnia zostaje opanowana przez ulubione zapachy i smaki. Dary lasu dodajemy do sosów, zup, a bigos z suszonymi grzybami to niemal obowiązek na nie tylko świątecznych stołach. Ludzie mają jednak skłonność do rutyny. Przynosimy do domu grzyby, które znamy z dzieciństwa, gdy wiedzę na ich temat przekazywali nam rodzice oraz dziadkowie. Najczęściej są to popularne i masowo występujące okazy, o których wspominaliśmy powyżej. Zapominamy, że istnieją jeszcze grzyby jadalne podobne do trujących.

Grzyby jadalne, których nie znałeś

Jak się okazuje, w polski lasach rośnie wiele gatunków, których nie zbieramy (np. jadalne grzyby z blaszkami) A szkoda, bo ich smak jest jeszcze pełniejszy. Aż dziw, że są to rzadko zbierane grzyby. W poznawaniu mniej popularnych gatunków sięgamy do internetu albo leksykonu. Tymczasem w Toruniu organizowanych jest wiele warsztatów edukacyjnych! Już niebawem, na takie warsztaty zaprasza nas w listopadzie Filip Malinowski, który na co dzień serwuje dania w swoim wegetariańskim bistro. Tamtejsze menu pęka w szwach i to z gatunków, które mogą być dla nas zupełnie obce.

Będzie można wziąć udział w warsztatach pt.: „Leśne grzybobranie” i poznawać te gatunki grzybów, które rosną właśnie zimą, a jest ich kilka i wszystkie są przesmaczne i mają właściwości lecznicze, czyli oprócz boczniaków – grzyby mun polskie, czyli uszak bzowy, płomienica zimowa, coś wspaniałego. Jeszcze wracając do grzybów, które rosną teraz, a których nie zbieramy, do takich grzybów należy purchawka olbrzymia, tzw. czasznica – tłumaczył Filip Malinowski.

W trakcie grzybowych warsztatów dowiecie się także m.in. tego, jak konserwować grzyby, aby dłużej cieszyć się ich smakiem. Dzięki temu grzyby zbierane jesienią mogą pojawić się na talerzach również latem.

Poznawajcie nowe grzyby

Filip Malinowski zachęca, by poznawać grzyby i sięgać po te, których nie znamy. Potrzebna jest jednak niezbędna wiedza, ponieważ grzyby mają rozmaite właściwości. Dlatego warto brać udział w warsztatach, a w razie wątpliwości możemy dodatkowo zasięgnąć opinii specjalistów, m.in. w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W listopadzie na warsztatach poznacie wiele gatunków grzybów, które rosną w polskich lasach nawet zimą. Nie zabraknie także przepisów na ciekawe dania i przekąski.

Listen on Spreaker.