Infrastruktura

Rondo Praw Kobiet w Toruniu. Piękny prezent na Dzień Kobiet!

2024-03-08 15:25

Rondo Praw Kobiet w Toruniu otwarte! Idealnym dniem na takie wydarzenie jest oczywiście 8 marca - Dzień Kobiet. - Prawa kobiet, prawa człowieka, prawa nas wszystkich powinny nas łączyć - powiedział Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia. Na otwarciu obecni byli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Rondo Praw Kobiet w Toruniu otwarte

8 marca to idealny dzień na takie wydarzenie. Otwarcie Ronda Praw Kobiet w Dzień Kobiet to strzał w dziesiątkę.

- Uznaliśmy, że jest to temat aktualny. Ja osobiście zdecydowałem się poprzeć ten wniosek, bo przeczytałem opowieści o pani, która pracowała w dużej sieci handlowej, walczyła o swoje prawa. Została za to zwolniona, ale nie poddała się. To jest historia z zeszłego roku, nie z XIX czy XX wieku - mówił przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

- 8 marca trzeba o tym przypominać. Cieszę się, że w samym centrum miasta będzie miejsce, które opowie o roli i znaczeniu kobiet w życiu publicznym. Niestety, można tylko ubolewać, że sprawa kobiet stała się elementem kampanii politycznych i dyskusji, w których padły niepotrzebne słowa. Prawa kobiet, prawa człowieka, prawa nas wszystkich powinny łączyć - dodał Czyżniewski.

Zobaczcie zdjęcia Ronda Praw Kobiet w Toruniu

Zadowolenie z otwarcia Ronda Praw Kobiet wyrażali m.in. prezydent Michał Zaleski oraz marszałek województwa Piotr Całbecki. Zaleski podkreślał, że samo rondo jest w bardzo przyjemnej okolicy, zaraz obok znajduje się nowy budynek Sądu Rejonowego. Teren został niedawno przebudowany, teraz wygląda schludnie i estetycznie. Dodał, że mężczyźni tego dnia w sposób szczególny chcą życzyć kobietom wszystkiego, co najlepsze.

Margareta Skerska-Roman z Aktywnych dla Torunia mówiła, że prawa kobiet wymagają szczególnego podkreślenia - zwłaszcza w kontekście 8 lat i łamania tych praw przez władzę.

- Mamy trudniej w wielu aspektach życia, m.in. w polityce. To ważne, aby w sąsiedztwie bogini sprawiedliwości było takie rondo. Pomysłodawcą tego miejsca jest Bartosz Szymański - dodała Skerska-Roman.

Sonda
Kupujesz kwiaty na dzień kobiet?