Papież

i

Autor: Flickr Wielu papieży dopuszczało się niezwykłych niegodziwości

Słyszeliście o tych krwawych papieżach? Oni nie byli tacy święci!

2023-01-18 12:25

Historia papiestwa jest długa i zagmatwana. Obecny Watykan już w niewielkim stopniu przypomina dawne Państwo Kościelne, którym rządzili papież. W średniowieczu i nowożytności papieże dopuszczali się niezwykłych niegodziwości, a ich styl życia nie miał nic wspólnego z przekazem Biblii.

Dawni papieże

Historycy badając dzieje kościoła, odkrywają wiele faktów na temat papieży, które były nieznane lub ukrywane ze względu na uświęcanie tego urzędu. Na tronie Piotrowym zasiadało wielu papieży, nie każdy był oczywiście potworem, ale jednak wielu przeszło do historii, jako źli ludzie. Osoby te nie miały nic wspólnego z ideami zawartymi w Biblii, a jedynie interesowały je zaszczyty, bogactwo i przyjemności cielesne. Wpływ na tych duchownych miała ówczesna rzeczywistość średniowieczna - czas nieustannych wojen, walk, łupieżczych najazdów i ciągłych przemian społecznych. Ponadto zwracał uwagę styl życia tamtejszych elit politycznych oraz arystokracji, które tonęły w przepychu i ekscentrycznych rozrywkach. Zawsze pamiętajmy o "duchu czasów" i "klimacie epoki".

Zwariowani papieże?

Sergiusz III (904-911). Papież, który zapoczątkował tzw. pornokrację, w dodatku popierał „synod trupi”, dzięki któremu mógł objąć swoje stanowisko. Był prawdopodobnie ojcem późniejszego papieża Jana XI, którego spłodził z 15-letnią prostytutką. To nie wszystko. Prawdopodobnie był też mordercą dwóch swoich poprzedników na Stolicy Apostolskiej.

Jan XII (955-964 i 964). Jan XII był nie tylko najmłodszym papieżem w historii, wybranym na prośbę ojca. Znany jest głównie z tego, że zamienił Pałac Laterański w dom publiczny. Poza tym był podporządkowany cesarzowi Ottonowi I, który złożył go z urzędu w 963 roku, wybierając Leona VIII. W styczniu 964 roku młody papież powraca i wywołuje powstanie, które jednak zostaje krwawo stłumione. Udało mu się odzyskać tron tylko dlatego, że Leon uciekł po wyjeździe cesarza z Rzymu. Po powrocie Ottona I to Jan musiał znowu uciekać. Niektórzy historycy twierdzą, że dostał ataku serca lub wylewu podczas stosunku z nieznaną mężatką.

Innocenty VIII (1484-1492). Papież, który zasłynął z publicznego przyznania się do swoich nieślubnych dzieci i oficjalnego rozpoczęcia polowań na czarownice. Czarownice palono w średniowieczu? To prawda, że w średniowieczu od czasu do czasu jakaś kobieta oskarżona o czary płonęła na stosie. Nie był to jednak powszechny proceder. To uległo zmianie za Innocentego VIII. Okres największych polowań na czarownice trwał aż do XVII wieku.

Leon X (1513-1521). Papież, który potępił Marcina Lutra. Pochodził z rodu Medyceuszy i był równie rozrzutny jak jego poprzednicy, ale miał dość pokrętny plan na zapełnienie papieskiego skarbca. Zaczął sprzedawać wiernym odpusty. To jedna z głównych win ówczesnego kościoła, która pchnęła Lutra do buntu i próby reformy. Poza tym, jak poprzedni papieże, Leon X bardziej skupiał się na polityce i budowaniu potęgi Państwa Kościelnego niż na sprawach duchowych.

Historyk dosadnie o papieżach

Ferdinand Gregorovius (1821-1891) był niemieckim historykiem, który skupiał się w swych badaniach na dziejach papiestwa. Tak pisał o papieżach: "spali na jedwabnych poduszkach i w łożach zdobionych złoceniami, w ramionach kochanek, pozostawiając swym wasalom, sługom i niewolnikom dbanie o wymogi dworu".