Dżem

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Legendy Rocka

Świetny koncert na Dniach Włocławka 2024. Po De Mono rewelacyjnie zagrał Dżem

2024-06-25 15:09

Dni Włocławka to impreza, na którą czekają wszyscy mieszkańcy. Każdy znajdzie zawsze coś dla siebie, gdyż jest to cykl wydarzeń, głównie muzycznych. W tym roku na scenie hałas robił m.in. zespół Dżem z synem legendarnego Ryśka. Szczegóły niżej.

Muzyczna legenda

Początki działającego do dziś zespołu sięgają 1973 r. W obecnym składzie z założycieli pozostali jedynie bracia Adam (gitara) i Beno (bas) Otrębowie. Od 1979 r. towarzyszy im gitarzysta Jerzy Styczyński. U ich boku występowali ostatnio Maciej Balcar (wokal), Zbigniew Szczerbiński (perkusja) i następca klawiszowca Pawła Bergera (tragicznie zmarłego w wypadku busa w 2005 r.) - Janusz Borzucki.

Z muzyków, którzy przewinęli się przez Dżem nie żyją już Ryszard Riedel (wokalista zmarł w 1994 r. w wieku zaledwie 37 lat), perkusista Michał "Gier" Giercuszkiewicz, perkusista Leszek Faliński i jego brat Tadeusz Faliński (bas), gitarzysta Andrzej Urny i perkusista Aleksander Wojtasiak. Dotychczasowy studyjny dorobek najdłużej koncertującej obecnie polskiej formacji rockowej zamyka album "Muza" z 2010 r., który pokrył się platyną.

Historia zatoczyła koło

Dodajmy, że Sebastian Riedel wielokrotnie występował na scenie z Dżemem - m.in. na specjalnych urodzinowych koncertach. Taki charakter będzie miał też występ w Spodku w Katowicach 6 kwietnia - wówczas zespół świętował będzie swoje 45-lecie. W tym miejscu nastąpi symboliczne przekazanie pałeczki - po raz ostatni w roli wokalisty Dżemu zaśpiewa Maciej Balcar, a po raz pierwszy Sebastian Riedel.

Zespół beż wątpienia zaliczany jest do najważniejszych w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej. Grupa od lat z konsekwencją  obraca się w kręgu bluesa i rocka. To także skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje...