Festyny

Święto Gęsi Białej w Kruszwicy. Festyn i piknik rycerski pod Mysią Wieżą (GALERIA)

2024-07-10 7:13

Kruszwica wraz z Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi już po raz dziesiąty zorganizowała festyn, przy współpracy z czołowymi przedsiębiorstwami, zajmującymi się żywnością.

Promocja lokalnych potraw

Wydarzenie ma na celu promocję działalności kół gospodyń wiejskich, produktów przedsiębiorstw z naszego regionu, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich „Nowalijki samo zdrowie” organizowany przez Gminę Kruszwica, podzielony na cztery kategorie tj. mleczne cuda, kujawskie smaki dzieciństwa, coś do kawki oraz najciekawsze stoisko.

Unikatowe produkty

Każdego roku, w dniu imprezy do Kruszwicy zjeżdżają wystawcy z całej Polski, u których można zakupić unikatowe produkty np. chleby, sery kozie, miody, chrzany smakowe, piwo regionalne, ryby w zalewach octowych, konfitury i przetwory owocowe, wyroby z siana, artykuły z drewna i wiele innych.

Rycerze i łucznicy

O historyczny charakter wydarzenia zadbała Kujawska Drużyna Łucznicza Goplanie organizując pokazy związane z regionem. Na Wzgórzu Zamkowym było niemal cofnąć się w czasie. zwiedzających okolice Mysiej Wieży czekała wioska słowiańska, a wiej stanowiska łucznicze, strzelania piankami z kuszy oraz koło garncarskie.