Grzyby w lasach

Tak wygląda kania. Te cechy wyróżniają grzyba, którego Polacy podają, jak schabowego [GALERIA]

2024-10-08 12:25

Jednym z najbardziej lubianych grzybów w Polsce jest kania. To obok kurek najbardziej pożądany grzyb - oczywiście ze względów kulinarnych. Kanie to charakterystyczne grzyby, jednak można się pomylić. Lepiej uniknąć takich problemów i zapoznać się z cechami typowymi dla grzyba kani. Wszystkie ważne szczegóły znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

Jak rozpoznać grzyba kanie? To jej podstawowe cechy

Kania, zwana również czubajką kanią, to jadalny grzyb z rodziny pieczarkowatych, który jest szczególnie ceniony za swój delikatny smak i aromat. Wszystkie podstawowe cechy kani omawiamy w naszej galerii zdjęć!

Występowanie

Kanie są dość pospolitymi grzybami w Polsce i występują w wielu miejscach:

  • Lasy. Zarówno w lasach liściastych, iglastych, jak i mieszanych.
  • Łąki i polany. Preferują otwarte przestrzenie, dlatego często rosną na łąkach, w parkach, a także na obrzeżach lasów.
  • Gleba. Najlepiej rosną na glebach piaszczystych, kwaśnych lub lekko zasadowych.

Kanie występują w największych ilościach od sierpnia do października/ listopada.

Kania to przysmak

Kania jest grzybem bardzo smacznym. Najczęściej zbiera się jej kapelusze, które po obtoczeniu w bułce tartej i jajku można smażyć podobnie jak kotlety schabowe. Trzon jest twardy i włóknisty, więc zazwyczaj się go nie spożywa. Ze względu na delikatny smak, kania nadaje się także do duszenia, pieczenia oraz jako dodatek do różnych potraw (np. pieczone i duszone mięso).

Kania to grzyb bardzo charakterystyczny, jednak warto zbierać ją ostrożnie, aby uniknąć pomyłek z trującymi gatunkami grzybów.

Zobaczcie, jak rozpoznać kanie - zdjęcia