Muzyczny Toruń

To był wspaniały koncert i owacje na stojąco! SBB w Toruniu 2024 [GALERIA i FILM]

2024-05-20 7:20

W niedzielny wieczór, 12 maja w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” zagrał legendarny zespół, który po pięćdziesięciu latach na scenie nadal potrafi wypełnić sale po brzegi, jak to było i tym razem.

Pięćdziesiąt lat na scenie

SBB to jeden z najciekawszych i najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Jednak ich muzyka wykracza daleko poza ramy gatunku. W twórczości grupy można dostrzec wyraźne inspiracje brzmieniami bluesowymi i jazzowymi. Mimo że zadebiutowali niemal pięćdziesiąt lat temu, do dziś szczycą się gronem wiernych fanów w całej Europie.

Toruń

12 maja w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" wystąpił zespół, na którego koncert czekaliśmy długo – zespół SBB.

Grupa świętuje 50. rocznicę wydania debiutanckiej płyty zarejestrowanej na żywo w warszawskiej Stodole. Toruński koncert był wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – na scenie zobaczyliśmy oryginalny skład formacji.

Co ważne, zespół wystąpił w oryginalnym, legendarnym składzie: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski.

Przeszłość i teraźniejszość

Po dwóch dekadach przerwy powrócił do zespołu wybitny perkusista Jerzy Piotrowski. I dzisiaj - tak jak przed laty - w tym oryginalnym i zdaje się niezastąpionym składzie ( choć zdania wśród fanów mogą tutaj być podzielone) z Józefem Skrzekiem i Apostolisem Anthimosem współtworzy wspaniały, błyskotliwy i obezwładniający swoją mocą charakter zespołu.

Twórczość SBB to wciąż pełna twórczej furii muzyka którą, jak powiedział Józef Skrzek, uwielbiają grać zarówno w studiu, jak i na koncertach, gdzie mogą dać upust wielu temperamentom mieszając na żywo elementy muzyki progresywnej i hard rocka i co pokazali wielokrotnie także jazzu.

Siła muzyki, tekstu i ducha

Niewątpliwie silną i jednocześnie charakterystyczną cechą formacji jest unoszący się duch elektrycznego bluesa z nieodłącznymi poetyckimi tekstami i tym słynnym śląskim rockowym klimatem tak przecież związanym z zespołem.

SBB w Toruniu - zapowiedź i pierwszy utwór