Oto 10 ciekawostek i tajemnic o życiu kobiet w Korei Północnej:
1. Kobiety w Korei Północnej nie biorą ślubu z miłości. W rzeczywistości jest to połączenie dwóch rodzin w celu zwiększenia swoich zasobów materialnych oraz wpływu. Wiele kobiet, które uciekły z tego kraju, wspominały, że większość dziewczyn jest zmuszana do niechcianego ślubu z mężczyznami, których często nawet nie znają.
2. Dopiero od niedawna kobiety w Korei Północnej mogą korzystać z kosmetyków. Ich marki oraz dostępność są ściśle kontrolowane przez reżim.
3. W Korei Północnej kobiety nie mogą wybierać swojej przyszłości, np. zawodu, jaki będą wykonywać. O wszystkim decyduje państwo przy asyście rodziny. Nie istnieje możliwość decydowania za siebie. Najczęściej kończą jako robotnice w fabrykach lub na polach, z których nie zrezygnują do końca życia (nie mogą same decydować o zmianie miejsca pracy, wszystkie przydziały kontroluje państwo).
4. Kobiety w Korei Północnej nie mają wolnego dostępu do środków higieny intymniej. Najczęściej muszą je wykonywać same. Posiadanie materiałów higienicznych z Korei Południowej jest surowo karane.
5. W Korei Północnej kobiety wykonują jedynie podstawowe i proste zadania m.in. praca w fabryce, na polu, w nielicznych sklepach, jako sprzątaczka. Większość zadań, zwłaszcza bardziej zaawansowanych, jest zarezerwowana dla mężczyzn.
6. Mężczyźni i kobiety w Korei Północnej mają różne fryzury, a kobiety są zobligowane nosić długie włosy i wiązać je w warkocze.
7. W Korei Północnej istnieją specjalne szkoły dla dziewcząt, gdzie kładzie się nacisk na nauczanie ideologii rządzącej partii, a kobiety są szkolone do wykonywania pracy w fabrykach, na roli lub w innych zakładach pracy.
8. W Korei Północnej kobiety są zobowiązane do noszenia mundurków szkolnych, nawet po ukończeniu szkoły.
9. W Korei Północnej istnieje zjawisko "kobiecych przemytników". Są to kobiety, które przemycają produkty spożywcze, odzież i inne przedmioty z Chin, aby zarobić dodatkowe pieniądze.
10. W Korei Północnej kobiety mają dostęp do służby zdrowia, ale ze względu na braki w zasobach i wysokie ceny leków, nie zawsze mogą uzyskać potrzebną opiekę medyczną. Priorytetem jest leczenie mężczyzn.
Polecany artykuł: