- Urzędnicy reagują na kolejne informacje o pękających murach Domu Mikołaja Kopernika. Jak podkreśla ratusz, problemy z zapadliskami od lat są obserwowane w rejonie Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Prezydent Paweł Gulewski teraz chce dodatkowej inwentaryzacji w zabytkowych budynkach na terenie Zespołu Staromiejskiego.
- Powołuje też zespół roboczy do spraw dziedzictwa urbanistyczno-architektonicznego.
Są pieniądze na prace w Domu Mikołaja Kopernika
Paweł Gulewski deklaruje, że są pieniądze na konieczne prace, a urzędnicy współpracują w tej sprawie z dyrektorką toruńskiego muzeum
- W sprawie Domu Mikołaja Kopernika jesteśmy w kontakcie z dyrektorką Aleksandrą Mierzejewską i zespołem, który od początku zajmuje się tą sprawą. Czekamy też na ostateczne kwoty dotyczące prac, które trzeba będzie tam wykonać. W grudniu ubiegłego roku miasto desygnowało w trybie pilnym ponad 70 tysięcy złotych na zabezpieczenie wymaganych prac – mówi Paweł Gulewski. - Kolejne prace będą przeprowadzone, na co są zabezpieczone pieniądze w rezerwie. Dodatkowo zadbamy o inne zabytki w rejonie Zespołu Staromiejskiego.
Sprawdzone mają być i inne bezcenne zabytki.
– Wystąpiłem już do dyrektorów wszystkich placówek miejskich, niezależnie czy to są instytucje kultury, czy jednostki oświatowe, o monitorowanie, przegląd i taką inwentaryzację stanu murów, opasek, murów oporowych, zejść do piwnic i ewentualnych aneksów, które znajdują się w podziemiach. To pozwoli nam na bieżący monitoring i odpowiednie reagowanie na problemy, które mogą się pojawić - mówi Paweł Gulewski.
Dodatkowy nadzór nad budynkami na obszarze staromiejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO
Jak informują toruńscy urzędnicy, nadzór i monitorowanie stanu obiektów zabytkowych na obszarze staromiejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO będzie też jednym z zadań wyznaczonych zespołowi roboczemu, który powstanie w ramach Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
Już w styczniu 2025 r. rozpoczęły pracę zespoły: do spraw badań archeologicznych, do spraw projektu programu uroczystości 800. rocznicy lokacji i nadania praw miejskich Toruniowi oraz do spraw systemu zabezpieczenia dóbr kultury w związku z zagrożeniem sytuacjami kryzysowymi.
- Tworzony obecnie zespół roboczy do spraw dziedzictwa urbanistyczno-architektonicznego będzie ważnym komponentem uzupełniającym działalność wcześniej utworzonych.
- Formalne powołanie zespołu nastąpi podczas posiedzenia Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia 25 marca 2025 r.
- W zespole będą: dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK, dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK, Izabela Brzostowska, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Emanuel Okoń – dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, dr hab. Maciej Prarat (koordynator),
- dr hab. Michał Pszczółkowski, prof. ASP w Gdańsku, dr Marek Rubnikowicz.
- Zespół będzie wspierany przez grupę konsultantów – ekspertów i specjalistów z zakresu: konserwacji i restauracji, konstrukcji budownictwa, geologii oraz hydrologii.
Te miasta w województwie kujawsko-pomorskim mają piękne dworce kolejowe. Zobaczcie perełki architektury. Zobaczcie galerię