Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 mm. Prędkość wiatru wynieść może do 80 km/h. Miejscami spodziewane są opady gradu. Zjawisko utrzymać się ma do godz. 1:00 dnia następnego. Informację z ostrzeżeniem dla mieszkańców Kujaw i Pomorza przekazało też Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na ten czas warto zabrać wszystkie przedmioty z balkonów, nie parkować samochodów pod drzewami, zadbać o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny.
Burze to dość częste zjawisko, zwłaszcza latem. By być bezpiecznym i uniknąć np. rażenia piorunem, musimy znać kilka zasad czego nie wolno robić w trakcie burzy. Wiedza pomoże nam ustrzec się negatywnych sutków tego zjawiska.
Zatem co robić, a czego nie robić w burzę?
Podczas burzy najlepiej nie wychodzić z domu. Należy zamknąć wszystkie okna, a w jej czasie nie wolno też podchodzić do okien i drzwi. Należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak: komputery, telewizory itd. Powinno się też odłączyć antenę satelitarną od telewizora, czy kabel internetowy od komputera. Powinniśmy też zabrać wszystko z balkonu, np. doniczki, które może porwać silny wiatr.
Gdy już jesteśmy na zewnątrz, powinniśmy unikać otwartych przestrzeni, ale i wysokich obiektów, w które mogą trafiać pioruny. Nie powinniśmy chować się przed burzą pod drzewem, we wiatach autobusowych i tramwajowych, czy pod słupami i liniami energetycznymi, bo w nie też może uderzyć piorun. Powinniśmy kucnąć, a najlepiej stanąć na czymś, co odizoluje nas od ziemi. Schronienia powinniśmy szukać w najniżej położonych terenach, np. rowach lub pod mostami, czy wiaduktami. Najlepiej jednak poprosić o schronienie w domu.
W czasie burzy nie powinniśmy rozmawiać przez telefon komórkowy, nie powinniśmy biec, a iść wolno małymi krokami. Nie powinniśmy się gromadzić, a pozostać w rozproszeniu. Powinniśmy też odsunąć się od wszystkich metalowych przedmiotów i urządzeń oraz wody, która dobrze przewodzi prąd elektryczny.
W samochodzie zazwyczaj jesteśmy bezpieczni (jego karoseria i koła uziemiają energię pioruna), ale nie powinniśmy parkować go pod drzewami. Zwłaszcza wtedy, gdy sami chcemy w nim przeczekać burzę. To samo dotyczy bilbordów reklamowych, bo gwałtowny podmuch wiatru może je zarwać i doprowadzić do wypadku. Gdy zatrzymamy się na poboczu drogi, powinniśmy włączyć światła awaryjne, aby inni kierowcy mogli nas zobaczyć. Burzę powinniśmy przeczekać przy zamkniętych oknach w pojeździe.