Obelisk Leona Wolickiego

i

Autor: Uzdrowisko Ciechocinek SA

Toruń i okolice - Ciechocinek

W Ciechocinku odsłonięto obelisk Konstantego Leona Wolickiego. Był twórcą warzelni soli

2024-06-12 6:59

W zabytkowym pałacyku należącym do Zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A. zorganizowano uroczystość odsłonięcia obelisku Konstantego Leona Wolickiego. W ten sposób uczczono postać, której wkład w rozwój Ciechocinka jest nieoceniony.

Działania Konstantego Leona Wolickiego przyczyniły się bowiem nie tylko do powstania zakładów warzelniczych, ale także utorowały drogę do stworzenia uzdrowiska, które dziś przyciąga kuracjuszy z całego świata. Jego życie, choć zakończone w zapomnieniu, pozostawiło trwały ślad w historii Ciechocinka.

To właśnie dzięki wizji i determinacji Wolickiego, stworzono Ciechocińską Fabrykę Soli - ciąg technologiczny obejmujący źródła solanki, kompleks tężni solankowych oraz warzelnię soli. Co warte podkreślenia, ten system funkcjonuje do dziś, będąc zarazem jednym z najbardziej unikatowych zakładów produkcyjnych na świecie.

- Niech ten obelisk, ufundowany i zaprojektowany przez naszą Spółkę, będzie symbolem naszej wdzięczności i hołdem dla człowieka, który zostawił trwały ślad w sercach i umysłach kolejnych pokoleń.- Powiedział Marcin Zajączkowski, Prezes Uzdrowiska Ciechocinek SA odsłaniając obelisk.