Sprawca brutalnego pobicia w wigilijny wieczór w centrum Leszna aresztowany

i

Autor: Pixabay.com

Bezpieczeństwo

W Europie aresztowano dziesiątki nastolatków. Są podejrzani o planowanie zamachów terrorystycznych

2025-05-05 15:21

W ostatnich miesiącach w Europie zatrzymano dziesiątki nastolatków podejrzanych o przygotowywanie zamachów — informuje amerykański dziennik „Wall Street Journal”. Gazeta zwraca uwagę, że podczas gdy w 2002 roku proces radykalizacji młodzieży trwał przeciętnie 16 miesięcy, dziś może on zająć zaledwie kilka tygodni. Znaczną rolę w przyspieszaniu tego procesu odgrywa sztuczna inteligencja, wspierając działania rekrutacyjne ekstremistów.

Siła propagandy i podatność młodych ludzi

Według dziennika Wall Street Journal, współczesne grupy terrorystyczne nie wydają już bezpośrednich rozkazów – zamiast tego zalewają media społecznościowe propagandą, która inspiruje młodych ludzi do podejmowania prób ataków. Radykalizacja niemal wszystkich młodocianych ekstremistów odbywa się w internecie, co znacząco utrudnia ich identyfikację przez służby.

Technologia i radykalizacja

Za rosnącą liczbą nastoletnich radykałów ma stać złożona kombinacja czynników, w tym błyskawiczne rozprzestrzenianie się treści propagandowych, które dzięki sztucznej inteligencji staje się jeszcze szybsze, wpływ popularnych wśród młodzieży platform społecznościowych oraz coraz skuteczniejsze algorytmy utrzymujące uwagę odbiorców. Dodatkowo, wydarzenia takie jak wojna w Strefie Gazy zaczęły pełnić rolę punktu odniesienia dla młodego pokolenia wchodzącego w polityczną świadomość.

Młodzi łatwo sięgają po terror?

Jak zauważył Peter Neumann, profesor z londyńskiego King's College, w ciągu ośmiu miesięcy od wybuchu konfliktu w Strefie Gazy, nastolatki stanowiły aż dwie trzecie spośród 60 islamistycznych ekstremistów zatrzymanych w Europie pod zarzutem działalności terrorystycznej.

Zagrożenie stanowi również rosnąca aktywność skrajnej prawicy wśród młodzieży. Wskazano m.in. na przypadki aresztowania 14-latki w Austrii, która planowała „atak na niewiernych”, oraz 14-letniego chłopca w Belgii, podejrzewanego o przygotowywanie ataku na meczet.

Młodzież planuje ataki

„Nowością jest liczba młodych i bardzo młodych ludzi, którzy są bezpośrednio zaangażowani w planowanie brutalnych ataków” – stwierdził na łamach WSJ Thomas Renard, dyrektor Międzynarodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu w Hadze. Zwrócono również uwagę, że o ile wcześniej źródłami radykalnej ideologii były kraje takie jak Syria, Irak czy Afganistan, to obecnie jednym z głównych eksporterów ideologii skrajnej prawicy stały się Stany Zjednoczone.

Ideologie przenikają się - internet ułatwia oddziaływanie

Podkreślono, że granice między ideologiami w przestrzeni cyfrowej coraz częściej się zacierają – młodzi biali suprematyści przyjmują elementy doktryny Państwa Islamskiego, a dżihadyści inspirują się językiem i estetyką skrajnej prawicy. Jak zaznaczono, „środowisko online zapewnia terrorystom wiele możliwości nawiązania kontaktu z młodymi ludźmi za pośrednictwem pozornie nieszkodliwych aplikacji społecznościowych czy platform do gier” – powiedział rzecznik FBI.

Julia Ebner, specjalistka ds. radykalizacji internetowej z Institute for Strategic Dialogue w Oksfordzie, wskazała, że „filmy i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję sięgają do bardzo głębokich emocji i ludzkiej natury”. Jej zdaniem AI oraz wyrafinowane algorytmy „wykonują pracę charyzmatycznego werbownika, tylko sto razy lepiej”.