Zakończył się montaż dwóch specjalnych pomostów. Łodzie flisacze znów na Wiśle

Zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle. Mimo remontów, łodzie montowane były przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu.

Flisacy
Autor: UM Torun/ Materiały prasowe

Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego

W ramach przedsięwzięcia związanego z zagospodarowaniem Bulwaru Filadelfijskiego powstały dwa pawilony, 5 łodzi wzorowanych na historycznych łodziach flisaczych oraz dwa pływające pomosty do obsługi jednostek. Po pomyślnym zwodowaniu jednostek odbyły swoje rejsy testowe zakończone pełnym sukcesem.

Infrastruktura powstała w ramach projektu została przekazana w zarządzanie operatorowi zewnętrznemu w drodze umowy koncesji na usługi. Umowa pomiędzy Gminą Miasta Toruń a firmą Zeiko S.C. została zawarta 15 marca 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. można skorzystać z usług gastronomicznych w pierwszym oddanym do użytku pawilonie.

Nowe elementy

Wzbudzające kontrowersje nowe elementy zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego pojawiły się w ramach projektu pn.: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę, dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Działanie 6.5 Rozwój potencjału endogenicznego regionu Schemat Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w otoczeniu zbiorników i cieków wodnych.