Wieniec Zdrój - Leśna perła uzdrowisk

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Osobliwości Pomorza i Kujaw

Znajdź relaks i naturę. Odkrywaj z nami Wieniec-Zdrój w okresie jesiennym

2024-11-04 18:26

Wieniec-Zdrój to jedno z najstarszych i najpiękniejszych uzdrowisk na Kujawach, działające od 1923 roku. Położone w centralnej Polsce, 6 km od Włocławka i 10 km od autostrady A1, otoczone jest sosnowo-świerkowymi lasami, które stanowią doskonałe miejsce do kuracji i relaksu.

Wieniec-Zdrój. Wody mineralne i borowina

O atrakcyjności tego miejsca stanowi bogactwo terenu w zasoby naturalnych złóż mineralnych o potwierdzonych właściwościach leczniczych tj. własnych złóż torfu leczniczego-borowiny  zwanej czarnym złotem oraz wody leczniczej sklasyfikowanej jako siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowo-siarczkowej. 

Ogromnym atutem jest charakterystyczny mikroklimat którego właściwości lecznicze zostały potwierdzone podczas badań klimatu, prowadzonych przez przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, na potrzeby opracowania Operatu Uzdrowiskowego, potwierdzającego walory lecznicze Uzdrowiska. Badania te są cyklicznie powtarzane. 

Ważną właściwością miejscowego klimatu, jest obecność w powietrzu olejków eterycznych tzw. fitoncydów, wydzielanych przez drzewa i krzewy iglaste, otaczające Uzdrowisko.

W wyniku przeprowadzonych badań, Uzdrowisko uzyskało w 2008r. Świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, z którego wynika iż powyższe warunki mogą być wykorzystywane w lecznictwie uzdrowiskowym w kierunkach tj. choroby ortopedyczno – urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne oraz choroby górnych i dolnych dróg oddechowych.

Wieniec-Zdrój. Coś więcej, niż uzdrowisko

Uzdrowisko Wieniec-Zdrój od blisko 100 lat i jako jedyne w kraju wykorzystuje łącznie w procesie leczenia naturalne źródła: wód leczniczych siarczkowych i mineralnych z zawartością selenu oraz własne złoża borowiny zwanej czarnym złotem Uzdrowiska.

Jutrzenka Medical SPA to wyjątkowa baza zabiegowa oraz profesjonalna kadra specjalistów, która zapewni kompleksową opiekę każdej osobie chcącej zadbać o swoje zdrowie. Oferta tego nowoczesnego obiektu obejmuje ponad 70 rodzajów zabiegów leczniczych z zakresu: kinezyterapii, fizykoterapii, balneologii i hydroterapii.

Wykorzystując wyjątkowe zasoby naturalnych surowców leczniczych oraz sprzyjający walory mikroklimatu Jutrzenka specjalizuje się w leczeniu schorzeń:

  • układu krążenia: stany po przebytym zawale, nadciśnienie tętnicze
  • narządu ruchu – choroby ortopedyczno-urazowe;  
  • układu oddechowego – dolne drogi oddechowe
  • układu nerwowego
  • chorób przemiany materii, cukrzycy, otyłości, miażdżycy.

Wieniec-Zdrój. Spokój i luksus

Uzdrowisko Wieniec-Zdrój to także jeden z najbardziej luksusowych obiektów uzdrowiskowo-sanatoryjnych w Polsce. Komfort leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej, podnoszą warunki hotelowe jakie zapewniamy, dla pacjentów i gości przebywających w Uzdrowisku; w nowopowstałym (w 2015r.) obiekcie Jutrzenka Medical SPA oraz w pozostałych obiektach sanatoryjnych, które zostały kompleksowo zmodernizowane i urządzone w jednakowym, harmonijnym  stylu. 

Uzdrowisko Wieniec, posiada łącznie 1240 miejsc w komfortowych, klimatyzowanych pokojach, zlokalizowanych w obiektach, które dzięki połączeniu ich podziemnymi korytarzami; stanowią  jeden, harmonijny kompleks wypoczynkowo – rehabilitacyjny. 

Kurort dysponuje 615. komfortowo i wygodnie urządzonymi pokojami typu LUX i Komfort – 1, 2 i 3-osobowymi, pokojami rodzinnymi oraz apartamentami.

Historia Wieńca-Zdroju

Kierując się sugestią swoich przyjaciół, ludzi nauki, geologów, baron Stanisław Leopold Kronenberg, dziedzic Wieńca, postarał się w 1889 roku o koncesję na poszukiwanie pokładów minerałów na gruntach Brzezia i Wieńca co pozwoliło na wykonanie kilku odwiertów poszukiwawczych w latach 1889-1903. Z dwóch z nich – w Dolinie – samowypływem popłynęła woda o zapachu siarkowodoru. W 1909 roku ks. Józef Rosiński, wikariusz Wieńca zapisał w księgach kościelnych m.in.: Zamiast soli, przy wierceniu w lesie wienieckim za wsią Dolina (w okolicach gajówki Krzyżówka, obecna nazwa „Dolina-Źródło”) odkryto źródło wody, które wysoko biło, wydając zapach siarki. Na uczynionym rozbiorze chemicznym pokazało się, że woda jest siarczano - wapienna i ma siarki więcej niż wszystkie takie źródła w Europie, bo 33% (…)Gdy ludzie schodzili się do źródła, z parafii i z Włocławka, baron Kronenberg kazał zbudować dom z trzema warmami, który od wiosny do m. czerwca postawiono i kąpiele otworzono w połowie m. lipca 1909r. Kosztem dziedzica utrzymywany jest obsługujący ten prowizoryczny zakład kąpielowy, a kąpać się dozwolono każdemu za pozwoleniem administratora dóbr i wszystkim darmo, na sposób próbny ile woda okaże się skuteczna na reumatyzm i wyrzuty skórne. Wielu doznało znaczącej ulgi.

Rok 1910 niewątpliwie zapoczątkował zorganizowaną eksploatację zdrojowiska dla celów leczniczych co oznacza, że obecny Wieniec – Zdrój ma za sobą ponad stuletnią historię. Po przerwie wojennej zabiegi wznowiono, ale Kronenberg oddał łazienki i eksploatację źródła osobie prywatnej. Dysponujący wiedzą i kapitałem entuzjaści budowy uzdrowiska (skupieni wokół inż. majora rezerwy Stanisława Smolki) podjęli próbę założenia z Kronenbergiem spółki celem rozbudowy łazienek i urządzenia sanatorium z prawdziwego zdarzenia. Wobec odmowy Smolka wydzierżawił od Dyrekcji Lasów Państwowych 7 ha lasu przylegającego do dóbr Kronenberów (ze zgodą na odwierty) czym zapoczątkował dzieje uzdrowiska w obecnym miejscu.

Wiercenia rozpoczęto 4 maja 1922r. a zamożni entuzjaści z Włocławka osiągnęli swój cel już 30 września, kiedy to w odwiercie w rewirze leśnictwa Poraza z głębokości ok. 116m. wytrysnęła samowypływem z wydajnością ok. 30m3/godz. woda na wysokość 6m. W pobliżu odkryto też bogate złoża borowin. Kiedy Państwowy Instytut Farmaceutyczny potwierdził skład siarczano-chlorowo-wapniowo-sodowy wody w dniu 19 kwietnia 1923 roku zawiązano formalnie spółkę p.n. „Zdrojowisko Siarczane Wieniec” Spółka z o.o. z udziałowcami m.in. Stanisław Smolka, ks. prałat Stanisław Pruski, lekarz Witold Piasecki, inż. Antoni Olszakowski, arch. Stefan Narębski, przemysłowiec Jerzy Bojańczyk, dyr. banków Antoni Kotlarski i Lech Kryński. Kapitał podzielono na 800 udziałów po 6 tys. zł, ale aż 230 udziałów wniósł Smolka, inwestując cały swój majątek i już go nie odzyskując (światowy kryzys w l. 1929-33).

Już 15 sierpnia 1923r. oddano do użytku budynek kąpielowy na 8 stanowisk zabiegowych i rozpoczęto wydawanie kąpieli. Wiosną 1925r. wybudowano budynek, a 12 sierpnia otwarto uroczyście Zakład Zdrojowy, co można uznać za początek działania uzdrowiska. Poświęcenia zakładu dokonał udziałowiec ks. Stanisław Pruski. Jak napisało z tej okazji ówczesne Słowo Kujawskie: Według orzeczenia pomocy lekarskiej, woda z tego źródła, zawierająca znaczną ilość siarki i innych składników leczniczych, okazała się bardzo skuteczną przy cierpieniach artretycznych i reumatyzmowych. Przepiękne i nadzwyczaj zdrowe położenie źródła wśród lasu sosnowego stawia to miejsce o wiele wyżej od Ciechocinka.

Okolice Wieńca-Zdroju. Jest co zwiedzać

Dzisiaj przez uzdrowisko przebiega znakowany czarny szlak turystyczny PTTK, łączący okoliczne Miejsca Pamięci Narodowej, a w sąsiadującym nadleśnictwie Łuba można skorzystać z leśnych ścieżek dydaktycznych. Różnorodne atrakcje zapewnia też pobliski, ponadstutysięczny Włocławek, połączony z Uzdrowiskiem miejską linią komunikacyjną. Koszykarze włocławskiego Anwilu i zawodowi sportowcy innych dyscyplin to tradycyjni uczestnicy odnowy biologicznej i leczenia w obiektach Wieńca – Zdroju. Miłośnicy golfa mogą skorzystać z 9 – dołkowego pola w sąsiadującym Wieńcu – Zalesiu (Golf Kujawy Club).

Na skraju Uzdrowiska przyciąga wzrok pamiątkowa tablica PTTK, Towarzystwa Geograficznego i Nadleśnictwa Włocławek wskazująca miejsce przebiegu 19 południka długości geograficznej wschodniej (po jej jednej stronie jest się starszym o 16 minut).Przebiegająca w pobliżu w Wieńcu autostrada A1 zapewnia zainteresowanym dogodną komunikację z miejscem zamieszkania. W dniu 30 listopada 2010 roku 93% udziałów spółki Uzdrowisko Wieniec sprzedano prywatnemu inwestorowi, co otwiera kolejny rozdział rozwoju Zdrojowiska Wieniec.

To dzięki NIEJ ślub Roksany Węgiel i Kevina Mgleja odbył się w tajemnicy. Piosenkarce pomaga znana gwiazda!