Chleb

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Czy ceny chleba w Polsce spadną?

Ceny żywności

Chleb będzie tańszy? Ceny gazu mają być niższe!

2023-04-05 9:42

Ceny chleba są dość wysokie ze względu na wysokie opłaty za gaz, które obciążają nadmiernie piekarnie. Rząd ogłosił, że chce zmniejszyć koszty zużycia gazu, co spowoduje obniżenie cen pieczywa. Czy to możliwe? Czy mieszkańcy Polski odczują różnicę w portfelach? Kogo będzie dotoczyło wsparcie? Wyjaśniamy!

Ceny maksymalne za gaz. Dla kogo?

Od 1 kwietnia 2023 roku mają wejść w życie przepisy ustanawiające maksymalne ceny za gaz dla piekarni i cukierni. Dzięki temu pomysłowi ceny gazu mają spaść około trzykrotnie. Rozwiązanie szumnie propagował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak się dowiedzieliśmy, maksymalna stawka ma wynosić 200,17 zł/MWh.

Kto będzie mógł skorzystać?

Ceny maksymalne za gaz przysługiwać będą: właścicielom firm, które wytwarzają pieczywo, wyroby ciastkarskie oraz ciasta z wykorzystaniem pieca ogrzewanego paliwem gazowym. Pomoc może dotyczyć nawet 3,3 tys. przedsiębiorców.

Jak są zasady?

Minister zaznaczył, że wnioski będzie można złożyć elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formularz będzie udostępniony w połowie kwietnia 2023 roku na stronie internetowej ZUS. Dany przedsiębiorca będzie zobligowany do złożenia wniosku w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury ze wskazaniem okresu, na jaki stawka ma być obniżona.

Do kiedy gaz będzie tańszy?

Maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni oraz cukierni ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku. Wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w kwocie 200 tys. euro w ciągu trzech lat. Szacuje się, że koszt wsparcia wyniesie ok. 366 milionów złotych za trzy kwartały 2023 roku.