Matura 2025. Udostępnione arkusze
W poniedziałek rozpoczęły się egzaminy maturalne – pierwszym z nich był pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Jak podał portal „Super Express”, po rozpoczęciu egzaminu na platformie X oraz w grupach uczniowskich na Facebooku i Discordzie opublikowano zdjęcia fragmentów arkusza, w tym fotografię zawierającą temat wypracowania. Informację o pojawieniu się zdjęć tegorocznego arkusza na platformie X potwierdził dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Robert Zakrzewski, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Komunikat CKE
CKE wydała w poniedziałek po południu komunikat w sprawie ujawnienia arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego. W oświadczeniu podkreślono, że żadne informacje dotyczące treści zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną 9.00, czyli przed oficjalnym rozpoczęciem egzaminu. Wskazano, że pierwsze zdjęcia kolejnych stron arkusza pojawiły się w mediach społecznościowych po godz. 9.15 i „najprawdopodobniej zostały one wykonane przez zdającego, który wniósł na salę egzaminacyjną urządzenie telekomunikacyjne”.
Jasne wytyczne
Przypomniano, że wniesienie lub używanie jakiegokolwiek urządzenia telekomunikacyjnego na sali egzaminacyjnej skutkuje unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu. W przypadku unieważnienia egzaminu obowiązkowego lub jedynego egzaminu dodatkowego, zdający nie uzyskuje świadectwa maturalnego i nie może przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu.
Zaznaczono, że „maturzysta może przekazać informację o treści zadań egzaminacyjnych po wyjściu z sali egzaminacyjnej po zakończeniu egzaminu, jednak wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty”.
Poinformowano, że sytuacja jest analizowana, a w przypadku stwierdzenia uzasadnionego podejrzenia naruszenia prawa, zostanie złożone zawiadomienie do odpowiednich służb.
Konsekwencje nieuczciwego podejścia
Przypomniano również, że w ubiegłym roku unieważniono 202 egzaminy maturalne, z czego 53 z powodu wniesienia lub używania telefonu komórkowego podczas egzaminu. Wskazano, że osoba, której unieważniono egzamin, może przystąpić do niego dopiero w kolejnym roku.
Wyjątki
W 2025 roku wprowadzono jeden wyjątek od zakazu wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych – dotyczy on telefonów z aplikacją monitorującą stan zdrowia ucznia, np. poziom glukozy. W takich przypadkach, zgodnie z obowiązującą procedurą, telefon przekazywany jest przewodniczącemu zespołu nadzorującego, który wyłącza sygnały przychodzące. Potrzeba skorzystania z urządzenia zgłaszana jest przez zdającego poprzez podniesienie ręki.