rower

i

Autor: Unsplash

Na rowerze

Coraz więcej wypadków z udziałem rowerzystów. Dane są zatrważające!

2023-08-17 11:02

W ostatnich latach jazda na rowerze stała się niezwykle popularna w Polsce, zarówno jako forma aktywności fizycznej, jak i środek transportu na każdy dzień. Niestety, w miarę wzrostu liczby rowerzystów pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa na drogach w całym kraju.

Dane o wypadkach

Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (KGP) z 2022 roku, rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach, co stanowi wzrost o blisko 5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Tak niepokojące statystyki skłaniają do zastanowienia, kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników rowerów oraz gdzie szukać rozwiązań, które przyczynią się do spadku liczby wypadków z udziałem rowerzystów.

Dowiedzieliśmy się, że zbliża się premiera urządzenia BikeWatch, które wkrótce zrewolucjonizuje ścieżki rowerowe w Polsce. Urządzenie to zasilane będzie energią słoneczną. BikeWatch składa się z kosza na śmieci, wyposażonego we wbudowany czujnik, który rejestruje nadjeżdżającego rowerzystę z 15-20 metrów oraz sygnalizator, który ostrzega kierowców o zbliżającym się użytkowniku ścieżki rowerowej.