Ramen

i

Autor: Pixabay Ranking 10 najlepszych ramenów na świecie!

Kulinaria

Najlepszy ramen jest tutaj! Oto lista 10 faworytów! Zobacz, czy je znasz!

2023-06-12 9:55

Ramen na dobre zagościł w Polsce. To pyszne japońskie danie w wielu odsłonach można zjeść w każdym większym polskim mieście. Restauracje serwujące ramen otwierają się też w miastach o średniej wielkości. Polacy pokochali ramen, gdyż ma w sobie wszystko to co miłe naszym podniebieniom. Przedstawiamy ranking 10 najlepszych ramenów na świecie! Znacie je?

Najlepszy ramen na świecie

Według rankingu TasteAtlas najlepsze rameny na świecie zjemy w następujących restauracjach:

 • Ichiran Nakasu 天然とんこつラーメン一蘭 w mieście Fukuoka (Japonia),
 • Tsuta Ramen-z Gwiazdką Michelin w Tokio (Japonia),
 • Menbakaichidai w Kioto (Japonia),
 • Ippudo New York w Nowym Jorku (Stany Zjednoczone).

Ranking 10 najlepszych ramenów w historii

Według portalu TasteAtlas tak przedstawia się ranking najlepszych, najsmaczniejszych i najbardziej lubianych ramenów na świecie:

 1. Tonkotsu,
 2. Shoyu,
 3. Miso,
 4. Shio,
 5. Tsukemen,
 6. Hakata,
 7. Yokohama-Style,
 8. Kagoshima,
 9. Hiyashi chuka,
 10. Champon.

Kiedy ramen pojawił się w Europie?

Ramen to japońska zupa z makaronem i bulionem, która zyskała w ostatnich latach popularność na całym świecie. Dla niektórych ramen to coś w rodzaju połączenia pierwszego i drugiego dania. W Europie ramen zaczął pojawiać się na początku lat 90. XX wieku, kiedy to japońska kultura stała się bardziej rozpowszechniona na Zachodzie. Pierwsza restauracja z ramenem została otwarta w Paryżu w 1995 roku, a od tego czasu ramen stał się coraz bardziej popularny w Europie. Ramen trafił wkrótce do Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie ramen można znaleźć w wielu miastach w całej Europie, a kultura jedzenia w stylu japońskim stała się modna i trendy.

Ramen w Polsce

Ramen pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, około 10-15 lat temu. Pierwsze restauracje serwujące ramen zaczęły pojawiać się w większych miastach w Polsce, głównie w Warszawie i Krakowie. Jednakże popularność oraz dostępność ramenu w Polsce zdecydowanie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, gdy kultura japońska stała się coraz bardziej popularna w Polsce. Obecnie ramen można znaleźć w wielu restauracjach w różnych miastach Polski, a wiele z tych restauracji oferuje szeroki wybór różnych rodzajów ramenu. Na wyśmienity ramen zapraszam m.in. do Torunia!