Autostrada

i

Autor: Pixabay Autostrada. Zdjęcie podglądowe

Infrastruktura drogowa

Nowe obwodnice w regionie kujawsko-pomorskim. Nadchodzą poważne zmiany w komunikacji

2024-05-22 6:44

Województwo kujawsko-pomorskie wkrótce zyska nowe obwodnice, które mają na celu optymalizację ruchu ciężarowego oraz jego przesunięcie poza miejskie aglomeracje. Dzięki tym przedsięwzięciom drogowym poprawie ulegnie bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i podróżujących kierowców.

Nowe obwodnice w kujawsko-pomorskim

Już niedługo w województwie kujawsko-pomorskim pojawi się 14 nowych obwodnic. Środki na realizację inwestycji pochodzą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Pierwsze umowy na nowe inwestycje drogowe podpisano jeszcze w 2022 roku. Chodzi o umowy na budowę obwodnic Rypina, Brodnicy oraz Tucholi. 

Od kilkunastu lat inwestujemy w budowę obwodnic, które podnoszą bezpieczeństwo i wyprowadzają uciążliwy tranzyt z centrum miast i miejscowości. Zrealizowaliśmy już osiem takich zadań, w budowie jest obwodnica Lubrańca. Wszystkie dokumentacje powstają w partnerstwie z samorządami lokalnymi i poprzedzają je konsultacje z mieszkańcami. To bardzo kosztowne zadania, dlatego cały czas intensywnie zabiegamy o fundusze zewnętrzne – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Koszt nowych inwestycji drogowych

Budowa trzech nowych obwodnic pochłonie łącznie około 300 mln złotych – ponad 40 proc. tej kwoty stanowią środki z Unii Europejskiej, budżetów samorządu województwa i lokalnych samorządów, pozostała część pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

- Budowa obwodnic to uzupełnienie naszych działań związanych z modernizacją kujawsko-pomorskich dróg. W wielu miastach nie ma możliwości przebudowy dróg w sposób zapewniający bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego decydujemy się na obwodnice. Zlecenie ważnych inwestycji nie byłoby możliwe bez współpracy z samorządami lokalnymi. To bardzo ważne, że już na wstępnym etapie wspólnie przygotowujemy i finansujemy te zadania. Dokumentacje ułatwią również pozyskiwanie kolejnych środków zewnętrznych. Udało się nam już zapewnić finansowanie budowy nowych obejść Brodnicy, Rypina i Tucholi. Przy kolejnych obwodnicach wykorzystamy też nasze środki unijne z nowej perspektywy na lata 2021-27 – mówił dalej marszałek Całbecki.