Objazdy na starówce uciążliwe dla kierowców i mieszkańców. Zakorkowana ul. Kopernika

2022-10-19 11:28

Od 4 października 2022 roku zamknięto dla ruchu Bulwar Filadelfijski. Ma to związek z przebudową i modernizacją pasa nad Wisłą na wysokości starego miasta. W związku z tym zmieniono ruch na ulicach starówki.

Bulwar został zamknięty zarówno dla ruchu pieszego, jak i samochodowego. To wymusiło zmiany w komunikacji na ulicach starówki. Można było się spodziewać, że pojawią się nowe problemy. Stare miasto nie jest przystosowane do przyjmowania dużych ilości aut. Sami mieszkańcy tej części Torunia mają problemy z parkowaniem, gdyż obowiązujące przepisy są wadliwe. Dochodzi do tego niejasny podział na ulice, gdzie można parkować, a gdzie nie. Z uciechą wykorzystuje to straż miejska, która zakłada blokady na koła i rozdaje mandaty. Szczególnie narażeni są przyjezdni, którzy nie znają lokalnych stosunków i utrudnień.

Objazdy na starym mieście w Toruniu

i

Autor: MZD Toruń

Z uwagi na remont Bulwaru Filadelfijskiego wprowadzono zmiany w komunikacji na kilku ulicach starówki. Na ulicy Żeglarskiej od ul. Rabiańskiej do ul. Bankowej obowiązuje aktualnie ruch jednokierunkowy. Na ul. Łaziennej od ul. św. Jana do ul. Bulwar Filadelfijski wprowadzono ruch dwukierunkowy, bez możliwości wjazdu na Bulwar Filadelfijski. Na ul. Ciasnej od ul. Łaziennej do ul. Mostowej obowiązuje ruch dwukierunkowy z zakazem zatrzymywania się. Na ulicach Mostowej i od Ciasnej do ul. Bulwar Filadelfijski obowiązuje ruch dwukierunkowy, bez możliwości wjazdu na Bulwar. Ruch jednokierunkowy wprowadzono na ul. Łaziennej od ul. św. Jana do ul. Kopernika i na ul. Kopernika od ul. Łaziennej do ul. Piekary. Wyjechać z centrum starówki można jedynie przez ul. Kopernika, w kierunku al. św. Jana Pawła II.

W tym systemie objazdów najgorzej mają się sprawy na ulicy Kopernika, która przeciętnie od godziny 13.00 do 16.30-17.00 jest zakorkowana. Czytelnicy przysłali nam zdjęcia, na których widać, że ruch samochodowy jest niezwykle powolny. Dodatkowo ulicą przechodzi dużo ludzi, w tym jeszcze wycieczki szkolne. Prywatnej turystyki jest już znacznie mniej niż w minionych miesiącach. Długi korek, który blokuje ul. Kopernika, jest też uciążliwy dla mieszkańców kamienic, którzy przez kilka godzin są bombardowani głośnymi klaksonami rozgorączkowanych kierowców.

Planowanie objazdów na obszarze staromiejskim jest zawsze trudne, jednak ulica Kopernika nie była dobrym rozwiązaniem.

Zobaczcie zdjęcia korków w naszej galerii.