Pweł Gulewski

i

Autor: Facebook

Wybory samorządowe 2024

Paweł Gulewski. Kim jest nowy prezydent Torunia

2024-04-23 7:00

Paweł Gulewski jest politykiem i działaczem samorządowym. Przez wiele lat dał się poznać jako toruński radny. W wyborach samorządowych 2024 wystartował jako kandydat na prezydenta Torunia i wygrał.

W biurze wicemarszałka Senatu

Nowy prezydent Torunia urodził się 5 marca 1981 r. Jest absolwentem politologii, którą ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działalność polityczną rozpoczął już w 2005 r. od pracy w biurze ówczesnego wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego.

Toruńskim radnym został w 2010 r.; w każdych kolejnych wyborach samorządowych uzyskiwał reelekcję. Jako radny pracował m.in. w komisji rewizyjnej oraz komisji rozwoju miasta. W 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski powołał go na swojego zastępcę.

W tegorocznych wyborach na prezydenta Torunia wystartował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej rywalizując ze swoim wcześniejszym przełożonym. - Ja bardzo szanuję pana prezydenta i nie potępiam wszystkiego, co robił w mieście. Jednak jego wizja rozwoju miasta rozminęła się w ostatnich latach z tym, czego oczekiwali mieszkańcy. Ja chciałbym postawić na dialog, na rozmowę o najważniejszych dla mieszkańców kwestiach, na partycypację obywateli w życiu miasta – mówił przed wyborami.

Spore zaskoczenie

Jego wynik w pierwszej turze okazał się jednym z największych wyborczych zaskoczeń w ogólnopolskiej skali: wówczas to uzyskał 38,28 procent głosów i do drugiej tury wszedł z Michałem Zaleskim, który startując z własnego komitetu zdobył 26,41 proc. głosów. Sytuacja jest nietypowa – wcześniej Zaleski rządził w Toruniu przez pięć kadencji, w trakcie których o prezydenturę w drugiej turze musiał ubiegać się tylko raz.