UMK w Toruniu

Policjanci na Wydziale Chemii UMK! Tym razem w niecodziennej roli

2023-03-31 10:16

Policjanci wzięli udział w dniu otwartym Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odwiedzający mogli „polatać” policyjnym śmigłowcem, założyć narkogogle, alkogogle i zabezpieczyć ślady na miejscu zbrodni. Niewątpliwą dodatkową atrakcją były opowieści technika kryminalistyki, który na co dzień korzysta z wiedzy chemicznej podczas swojej pracy.

W środę, policjanci odwiedzili Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie na Wydziale Chemii odbywały się dni otwarte. Na odwiedzających policyjne stanowisko czekało wiele atrakcji. Podinspektor Marcin Zmudzinski pokazał młodzieży przy użyciu okularów VR, jak to jest polecieć za sterami policyjnego helikoptera Black Hawk nad Stadionem Narodowym w Warszawie.

Technik kryminalistyki młodszy aspirant Sławomir Kardyś, który na co dzień także korzysta z wiedzy chemicznej podczas poszukiwania i utrwalania śladów oraz dowodów w miejscach przestępstw, poprowadził krótkie warsztaty z ich zabezpieczania. Zainteresowani znaleźli swoje odciski palców na szkle oraz odwzorowanie podeszwy obuwia na podłodze. Młodzież usłyszała wiele ciekawostek o tym, co można ujawnić w miejscu oględzin i jak należy zabezpieczyć ślad czy przedmiot, by podczas sprawy sądowej nie było wątpliwości, kto popełnił przestępstwo i w jaki sposób to zrobił.

Podkomisarz Małgorzata Olewińska, prywatnie absolwentka Wydziału Chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozmawiała z odwiedzającymi o tym, na czym polega praca funkcjonariusza i jak zdobyte podczas studiów umiejętności wykorzystać w policyjnym laboratorium lub pełniąc służbę jako technik kryminalistyki, którym sama była aż dziewięć lat.

Dodatkowo młodzież miała okazję założyć narkogogle i alkogogle, by uświadomić sobie, jak bardzo ograniczone jest postrzeganie świata po zażyciu tych substancji.

Nie obyło się bez zaskakujących pytań zaciekawionych studentów i przyszłych studentów, było więc nie tylko dużo wiedzy, ale także wiele zabawy.