Panda - pies autora

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Rośnie problem wyrzucanych zwierząt. Tragiczny bilans wakacyjnych podróży

2024-06-13 13:22

Każdego lata, w wakacje rośnie w naszym regionie liczba porzuconych zwierząt ponieważ dla wielu właścicieli czworonogi stają się "problemem" przed wakacjami.

Wakacje to smutny czas dla wielu zwierząt

Jedno ze schronisk bije na alarm, informując o skokowym w ostatnim czasie wzroście liczby porzuconych psów i kotów, wśród których nie brakuje nowo narodzonych kociąt. Opiekunowie bezdomnych zwierząt wskazują, w jaki sposób można rozwiązać tę sytuację.

Drastyczne sceny

Coraz częściej media informują o drastycznych scenach - wyrzucanych z samochodów szczeniakach, o przywiązywaniu w lasach psów, skazanych w ten sposób na okrutną śmierć. Przypadki można by mnożyć, a skala okrucieństwa nie zna granic. Od początku czerwca schronisko w Toruniu przyjęło kilkadziesiąt psów i kotów. Z podobnymi problemami zmagają się także schroniska w innych miastach regionu, gdzie w ostatnich dniach przybyło wyjątkowo dużo czworonogów.

Są inne sposoby

Zamiast porzucać, można wybrać opiekę zastępczą dla swoich zwierzaków:

skorzystanie z oferty hoteli dla zwierząt lub innej formy opieki, zwrócenie się o pomoc do tzw. petsitterów, czyli opiekunów, których usługi można dostosowywać indywidualnie do potrzeb danego zwierzęcia.

Lepiej przemyśleć sprawę

Opieka nad zwierzęciem powinna być też zawsze dobrze przemyślana. Porzucenie psa, który był członkiem naszej rodziny, generuje u niego ogromny stres i może wpływać na jego przyszłe zachowanie czy nawet uniemożliwić mu kolejną adopcję.

Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill mawiał: Taki jest poziom społeczeństw, jaki jest ich stosunek do zwierząt...