Nowa ścieżka pieszo-rowerowa na Mazurach. Poprowadzi wokół jeziora Gołdap

i

Autor: Unsplash Nowa ścieżka pieszo-rowerowa na Mazurach. Poprowadzi wokół jeziora Gołdap

Komunikacja i środowisko

Ścieżki rowerowe w Toruniu. Jakie plany rozwojowe na ten rok?

2024-03-14 15:00

W Toruniu powstaną kolejne ścieżki rowerowe. W mieście Kopernika rowery cieszą się wielkim zainteresowaniem, a liczba rowerzystów wzrasta. To świetny zamiennik dla samochodów, które grzęzną w korkach i zanieczyszczają środowisko. Nowe trasy rowerowe połączą rozmaite toruńskie osiedla mieszkaniowe. Jakie prace w tym roku?

Będą nowe ścieżki rowerowe w Toruniu

W tym roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na odcinku ul. Sobieskiego od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego. Powstanie trasa dla rowerów oraz nowy chodnik, przebudowane zostaną też zajazdy dla autobusów oraz zjazdy. Lada chwila zostanie złożony wniosek o dofinansowanie w UE. Pieniądze pochodzić będą z Programu "Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027".

W pierwszej połowie roku 2024 zostanie przygotowana dokumentacja do ścieżki rowerowej, która powstanie wzdłuż ul. Poznańskiej.

- Rozbudowa ul. Poznańskiej o drogę rowerową i ciąg pieszo-rowerowy jest kluczowa ze względu na lokalizację i charakter drogi. Brak infrastruktury pieszo-rowerowej wzdłuż miejskiego końcowego odcinka drogi krajowej nr 15 stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – podkreśla Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Na odcinku ok. 1,9 km od ul. Andersa do ul. Szubińskiej, planuje się wybudowanie ścieżki rowerowej z chodnikiem oraz ciągu pieszo-rowerowego. Koszt tych robót to ok. 4 mln złotych. W tym przypadku Toruń także wystąpi o dofinansowanie do Unii Europejskiej.

Kontynuowane będą też prace nad dokumentacją projektową trasy rowerowej, która połączy most Piłsudskiego z mostem kolejowym. Trasa będzie przebiegała wzdłuż ul. Rudackiej. Nowa droga rowerowa pobiegnie wzdłuż ul. Kujawskiej i ul. Dybowskiej będzie się łączyć z drogą rowerową na ul. Rudackiej, prowadzącej do mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 2,3 mln zł. Ta inwestycja też zostanie sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

W tym roku ma zostać też przygotowana dokumentacja projektowa do ścieżki rowerowej na Barbarkę. Ten kierunek jest szczególnie wyczekiwany przez mieszkańców Torunia. Na odcinku od ul. Polnej do Osady Leśnej Barbarka ma powstać nowa infrastruktura pieszo-rowerowa o długości ok. 3 km. Wartość inwestycji wyniesie ok. 3,5 mln zł.

– W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę, który zajmie się remontem ścieżki rowerowej przy ul. Srebrnego 4. Zwycięska firma będzie miała za zadanie zrealizować to przedsięwzięcie, w formule projektuj i buduj – informuje Ireneusz Makowski, dyrektor MZD.

Już niebawem ruszy remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3-go Maja. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy robót. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 22 marca 2024 roku.

Warszawiacy szturmują ścieżki rowerowe
Sonda
Jak oceniasz stan ścieżek rowerach w Polsce?