Święto województwa

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Kujawsko-pomorskie

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W programie m.in. toruńskie spotkanie młodych oraz koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady

2024-06-03 15:31

Oprócz uroczystej sesji sejmiku województwa, która odbędzie się w jednym z reprezentacyjnych budynków na bydgoskiej starówce, w programie m.in. toruńskie spotkanie młodych oraz koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady we Włocławku, Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu i Inowrocławiu.

Pod patronatem marszałka

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska zapraszają na dalsze obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Przed nami wspaniały czas, w którym będziemy się znakomicie bawić uczestnicząc w wydarzeniach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Ale jest to także, przynajmniej dla mnie, czas refleksji – nad drogą, którą przeszliśmy jako regionalna wspólnota, i nad ideą, którą możemy czerpać z życia i dzieła postaci, która nam w tej drodze patronuje, nad przekazanym nam przesłaniem. „Niech nasza droga będzie wspólna. (…) Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać” - zaprosił na obchody, marszałek Piotr Całbecki.

Podczas zaplanowanej na 7 czerwca uroczystej sesji sejmiku województwa (Bydgoszcz, Dom Polski diecezji bydgoskiej, transmisja online od godz. 11.30) marszałek Piotr Całbecki po raz pierwszy wręczy ustanowioną z jego inicjatywy Nagrodę Kopernikańską Fides et Ratio (Wiara i Rozum), odtąd najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorządowe władze regionu. (Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy – to słowa Jana Pawła II z jednej z najważniejszych encyklik, powtórzone podczas spotkana z ludźmi nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu 7 czerwca 1999.)

Tegoroczne novum

W programie tegorocznych obchodów jest spotkanie młodych Przystanek JPII „Wiara, kultura, dobro” – z panelami dyskusyjnymi (ekologia, sztuczna inteligencja, wolontariat, wolność-pokój-demokracja, relacje nauka-religia, sport), warsztatami, projekcją filmową i koncertem ojca Stana Fortuny CFR (franciszkanina z Bronxu, charyzmatycznego hiphopowca i rapera) w przestrzeni Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy Woli Zamkowej w Toruniu.

Pogodowe komplikacje

Po ostatnich pogodowych zawirowaniach w naszym województwie część plenerowych imprez została przeniesiona w bezpieczne zadaszone miejsca, gdzie na uczestników czekają liczne interesujące imprezy towarzyszące.

Szczegółowy plan wydarzeń i koncertów znajduje się w tym miejscu.