Finanse i religia

Tadeusz Rydzyk straci wielką kwotę pieniędzy? Zakonnik jest w tarapatach?

2024-02-22 7:40

Rydzyk ma kłopoty. Były już rząd PiS-u przekazał na jego ostatnią inwestycję 200 milionów złotych. Za te środki miało zostać otwarte muzeum im. Jana Pawła II. 19 października 2023 roku miało miejsce wielkie otwarcie, przybyli na nie główni członkowie partii rządzącej. Mimo to placówka nadal stoi zamknięta. Dodatkowo roszczenia wystosował wykonawca.

Co dalej z inwestycjami Tadeusza Rydzyka?

Tadeusz Rydzyk wpędził się w kłopoty m.in. przez Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. 19 października 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie wraz z prominentnymi członkami rządu PiS. Mimo to placówka nadal jest zamknięta i świeci pustkami. Nie wiadomo też czy muzeum kiedykolwiek zostanie udostępnione do zwiedzania.

Nowy rok nie przyniósł Rydzykowi dobry wiadomości. Teraz wykonawca owego muzeum wystąpił z roszczeniami do fundacji zakonnika (Lux Veritatis). Firma zamieściła specjalny komunikat w tej sprawie:

- RAFAKO odstępuje od umowy na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka i żąda zapłaty prawie 25,5 mln złotych z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia z Umowy. Zarząd spółki analizuje podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez osoby związane z inwestycją - można przeczytać w oświadczeniu.

Firma RAFAKO opublikowała również komunikat odnośnie samej fundacji Tadeusza Rydzyka (chodzi o współpracę):

- Spółka RAFAKO składa skargę na Muzeum do WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO domagając się udostępnienia dokumentu zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznych. W opinii Zarządu RAFAKO, odmowa udostepnienia RAFAKO wyników prac zewnętrznej firmy poddaje co najmniej w wątpliwość czy Spółka nie została wprowadzona przez Muzeum celowo w błąd, co do wysokości kwoty waloryzacyjnej należnej RAFAKO, która realizowała budowę obiektu - podają przedstawiciele RAFAKO.

Obecnie Tadeusz Rydzyk przeżywa żałobę po zmarłym bracie, Mirosławie. Pewnie zastanawia się też, jakie będą dalsze kroki nowego rządu. Poprzednia władza hojnie dotowała zakonnika, teraz ma być inaczej.