Perły regionu

Takich zabytków nie ma w całej Europie. Przybywają tu turyści z drugiego końca świata, aby cieszyć oczy [GALERIA]

2025-05-08 9:55

Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim skrywa jeden z najcenniejszych średniowiecznych skarbów Europy – najdłuższe zachowane mury obronne. Majestatyczne, ciągnące się na ponad dwa kilometry fortyfikacje przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata. To żywe świadectwo średniowiecznej potęgi miasta i wyjątkowa atrakcja dla miłośników historii.

Nikt w Europie nie ma takiego zabytku jak Chełmno

Chełmno, malowniczo położone w województwie kujawsko-pomorskim, skrywa jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznej Europy – najdłuższe zachowane mury obronne z tego okresu. Te imponujące fortyfikacje przyciągają co roku tysiące turystów z kraju i zagranicy, zachwyconych unikalnym dziedzictwem i niepowtarzalną atmosferą miasta.

Długa historia

Budowę murów miejskich w Chełmnie rozpoczęto w drugiej połowie XIII wieku. W 1563 roku, za zgodą króla Zygmunta Augusta, przeprowadzono ich przebudowę – zamurowano blanki, co pozwoliło na podwyższenie obwarowań. Do dziś ślady tej ingerencji są widoczne, zwłaszcza w rejonie przylegającym do cmentarza parafialnego. W pierwotnym układzie funkcjonowało siedem bram wjazdowych – do naszych czasów przetrwały dwie: Grudziądzka i Merseburska.

Z 23 zachowanych baszt wyróżniają się m.in. Prochowa (obecnie mieści dział archeologiczny Muzeum Ziemi Chełmińskiej), Mestwina (włączona w średniowieczu do zabudowań klasztornych, dziś użytkowana przez siostry Miłosierdzia), Dominikańska (siedziba Klubu Seniora) oraz Panieńska (miejsce spotkań Zastępu Rycerskiego z Chełmna).

Niektóre elementy znikały, miasto się rozrastało

W drugiej połowie XIX wieku dokonano częściowej rozbiórki – usunięto dwa odcinki murów w rejonie dzisiejszych Starych Plant i ulicy Podmurnej, zburzono pięć bram oraz zasypano większość fosy, pozostawiając jej fragment jako Nowe Planty. Od końca XIX stulecia fortyfikacje były systematycznie zabezpieczane, ubytki uzupełniano, a konstrukcję wzmacniano ceglanymi podporami.

Chełmno

i

Autor: Wikipedia

Piękne miejsce dla turystów

Spacer wzdłuż murów Chełmna to podróż w czasie. Turyści mogą poczuć ducha średniowiecza, przechadzając się w cieniu kamiennych baszt i podziwiając panoramę miasta z punktów widokowych ukrytych w strukturze murów. To nie tylko atrakcja dla miłośników historii – Chełmno przyciąga również fotografów, pasjonatów architektury oraz osoby szukające niebanalnych miejsc na wypoczynek.

Zobaczcie zdjęcia najdłuższych murów średniowiecznych w Europie