Toruń. Nowe tablice parkingowe już działają! Zobacz, gdzie są, a łatwiej zaparkujesz

2022-11-14 14:17

Niedawno w Toruniu pojawiły się nowe, elektroniczne tablice parkingowe. Obecnie system jest w fazie testów. Tablice będą dużą pomocą w parkowaniu na starówce i jej obrzeżach (co często jest problematyczne). Czego dowiedzieliśmy się o nowym systemie? Sprawdźcie sami!

Trwają testy nowego systemu

Urząd Miasta Torunia poinformował nas, że obecnie trwają testy nowych tablic elektronicznych, które będą wspierały kierowców w parkowaniu w obrębie starego miasta i jego obrzeży. Do tej pory było to bardzo problematyczne, a trwające remonty i wprowadzone objazdy tylko to utrudniły. Testy, zgodnie z zapowiedziami, mają potrwać do końca listopada. Urządzenia mimo fazy testowe już działają i służą całkiem dobrze. Wielu zapytanych kierowców chwali nowoczesne rozwiązanie. Podobne systemy działają już w kilku miastach w Polsce, a w Europie Zachodniej jest to kompletny standard. Możemy zatem powiedzieć, iż był to słuszny ruch.

Ile jest tablic w Toruniu?

W śródmiejskiej części Torunia zamontowano 22 elektroniczne tablice parkingowe (mapka z ich lokalizacjami jest w naszej galerii zdjęć powyżej). Ze względu na trwającą budowę nowej linii tramwajowej na JAR oraz przebudowę Bulwaru Filadelfijskiego – kilka tablic (dokładnie trzy) ma zawieszone działanie. Stan taki utrzyma się do czasu ukończenia prac związanych z nową linią tramwajową i Bulwarem. Nie działają tablice: pod mostem im. Józefa Piłsudskiego, na Bulwarze Wola Zamkowa oraz przy Szosie Chełmińskiej (nieopodal Milenium Banku).

Jakie są koszty elektronicznych tablic?

Jak się dowiedzieliśmy koszt całości, czyli montaż urządzeń, obsługa oraz utrzymanie wyniesie łącznie 2,3 miliona złotych. Warto też dodać, że tablice wyprodukowała firma Sprint S.A. z Gdańska. Gwarancja i serwis obejmują 60 miesięcy.