Jezioro Chełmżyńskie

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Toruń i okolice

Wielkie sprzątanie brzegów Jeziora Chełmżyńskiego. Organizatorzy prowadzą akcję co roku

2024-04-18 7:07

Jak każdego roku, przyjaciele Jeziora Chełmżyńskiego zapraszają mieszkańców, ale też i przyjezdnych do wzięcia udziału w akcji sprzątania jeziora. Porządkowanie brzegów akwenu rozpocznie się w sobotę 20 kwietnia o godz. 10:00.

Wielka atrakcja Chełmży

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Chełmży jest Jezioro Chełmżyńskie rozlewające się malowniczo we wschodniej części miasta, niemal pod konkatedrą. Jezioro ma powierzchnię prawie 300 ha, długość ponad 6 km i głębokość do 27 m.

Oprócz funkcji turystycznych zbiornik pełni rolę całorocznego łowiska wędkarskiego - jezioro obfituje w sandacza, szczupaka, okonia, leszcza, płoć i karpia. Szczególną atrakcją dla wędkarzy jest tołpyga i troć jeziorowa.

Akcja przyjaciół jeziora

Nie można się więc dziwić, że przyjaciele Jeziora Chełmżyńskiego chcą je chronić przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami pozostawionymi przez ludzi.

Stąd zwracają się zarówno do mieszkańców miasta, jak i do wszystkich miłośników akwenu do wzięcia udziału w corocznej akcji sprzątania jeziora. Akcja rozpoczyna się już  najbliższą sobotę 20 kwietnia o godz. 10:00.

- Posprzątajmy po sobie i po innych. Zadbajmy o czystość naszego lokalnego środowiska – możemy przeczytać na stronie organizatorów.