Soki i napoje

i

Autor: Pixabay Napoje lepsze ze szkła, czy puszki?

Ciekawostki

Jak najlepiej i najzdrowiej ugasić pragnienie? Specjalista radzi. Zobacz wideo

2024-06-25 15:20

Od lat ciągnie się dyskusja między zwolennikami napojów z puszek i szkła. Obie strony przerzucają się argumentami, które mają udowodnić, co lepsze. Te różnice tyczą się zarówno piwa, jak i napojów chłodzących, gazowanych lub nie, mleka, soków wyciskanych itp. Chodzi też o kwestie zdrowotne, czyli jaki materiał, jak wpływa na ciecz, którą zawiera. Szczegóły poniżej.

Z czego napoje smakują lepiej? Z puszki, czy ze szkła?

Zacznijmy od jakości napojów i smaku.

Napoje z puszki

  • Czasami napoje z puszek mogą mieć lekko metaliczny posmak, który jest wynikiem kontaktu napoju z aluminium (przez dłuższy czas). Choć puszki są zazwyczaj powlekane specjalną warstwą ochronną, w niektórych przypadkach może ona zawodzić.
  • Puszki są szczelne i nie przepuszczają światła, co może pomóc w utrzymaniu świeżości napoju i ochronie przed światłem, które może wpływać na smak, szczególnie w przypadku piwa, które potrafi się nawet zepsuć.
  • Puszki dobrze zachowują nasycenie gazem, co jest ważne dla napojów "z bąbelkami".

Napoje ze szkła

  • Szkło jest obojętne chemicznie, co oznacza, że nie reaguje ze swoją zawartością. Dzięki temu napoje przechowywane w szkle mają "czystszy" smak, bez jakichkolwiek dodatkowych akcentów w smaku.
  • Szkło nie wchodzi w reakcje chemiczne z napojem, co oznacza, że smak napoju pozostaje niezmieniony przez długi czas (idealna jeśli chodzi o magazynowanie).
  • Szkło często jest postrzegane jako bardziej eleganckie i estetyczne, co ma psychologiczny wpływ na konsumenta.

Kwestie zdrowotne. Warto wiedzieć

Napoje z puszki

  • Chociaż puszki są powlekane wewnątrz, aby zapobiec kontaktowi napoju z aluminium, istnieje pewne ryzyko, że chemikalia z powłok mogą przenikać do napoju, szczególnie przy długim przechowywaniu lub w wysokich temperaturach.
  • W przeszłości powłoki w puszkach zawierały BPA, który jest związany z różnymi problemami zdrowotnymi. Chociaż wiele firm przechodzi na powłoki bez BPA, ryzyko to wciąż istnieje w niektórych produktach, szczególnie tańszych.

Napoje ze szkła

  • Szkło jest materiałem całkowicie bezpiecznym pod względem zdrowotnym. Nie zawiera żadnych substancji chemicznych, które mogłyby przenikać do napoju i dalej do ludzkiego organizmu.
  • Szkło jest bardziej trwałe i stabilne chemicznie w porównaniu z aluminium.

Wybór napojów z puszki, czy ze szkła jest najczęściej kompletnie indywidualny. W pierwszej kolejności przeciętny konsument zwraca uwagę tylko na cenę i smak. To niestety może sugerować kupowanie tańszych produktów, które są zdecydowanie bardziej niezdrowe (lub materiały, z jakich są zrobione opakowania). Warto jednak zainteresować się różnymi właściwościami np. butelek i puszek, z których pijemy nasze ulubione napoje.

Źródło:

https://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/lymzm0/eli5_why_do_beverages_taste_better_out_of_a_glass/?rdt=33321

https://prowm.com/brewing/which-better-for-beer-cans-bottles/

https://www.craftbeerjoe.com/craft-beer-talk/canned-vs-bottled-beer/

https://niemirka.com/blog/105_dlaczego-warto-kupowac-napoje-w-szklanych-but

Zobaczcie nagranie z komentarzem specjalisty

Sonda
Często pijesz słodzone napoje?