Zajezdnia tramwajowa

i

Autor: MZK Toruń

Noc Muzeów 2024

Zajezdnia w Toruniu przeżyła oblężenie. Była największą atrakcją Nocy Muzeów

2024-05-21 7:40

Wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej stała się absolutnym hitem pierwszej tegorocznej Nocy Muzeów.

Od konnego tramwaju do sztucznej inteligencji

133 lata temu, na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z kolei 100 lat temu, w Toruniu uruchomiona została miejska komunikacja autobusowa. Te dwie rocznice stały się okazją do przypomnienia dziejów toruńskiego transportu publicznego na wystawie, która od 16 maja 2024 r. jest prezentowana w Muzeum Historii Torunia – dziale Muzeum Okręgowego mieszczącym się w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej.

To właśnie ta ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem podczas Toruńskiej Nocy Muzeów.

Żywa historia toruńskiej komunikacji miejskiej

Wystawa zatytułowana Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu prezentuje fotografie i eksponaty z dziejów komunikacji tramwajowej i autobusowej. Toruński transport został tu przedstawiony na tle zmieniających się realiów społeczno-politycznych, w tym momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.

Zwiedzający, zobaczyć mogli wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne przedmioty przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców, czy mechaników.

Liczne atrakcje MZK 

W czasie ostatniej Nocy Muzeów, oprócz wystawy przygotowano także szereg innych atrakcji dla miłośników komunikacji. Stoiska MZK oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Można było zobaczyć kolekcję wyświetlaczy i biletów, skorzystać z symulatora kierowania autobusem, wziąć udział w quizie z nagrodami oraz zaopatrzyć się w modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania. Prezentowana też była najnowsza publikacja MZK pt. "Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024" w opracowaniu Michała Gordona.

Wystawę Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu w Muzeum Historii Torunia można oglądać do 17 listopada 2024 r.