Kafelki

i

Autor: Freepik Jak dobrze czyścić kafelki w łazience?

Twój dom

Znalazłem świetny sposób na czyszczenie kafelków w łazience! Potrzebny jest jeden składnik

2024-06-22 17:32

Czyszczenie kafelków w łazience to stary i ciągnący się od dekad problem. Woda, która w łazience leje się obficie, zawsze pochlapie kafelki, czy na ścianach, czy na podłodze. Jak czyścić kafelki? Czym myć kafelki w łazience? Podpowiadamy i sugerujemy prostą metodę. Kafelki będą błyszczały!

Czyszczenie kafelków

Czyszczenie i mycie kafelków w łazience nie należy do łatwych zadań. Najczęściej wszyscy uchylają się, jak mogą od tego obowiązku.

Kafelki w łazience często ulegają zachlapaniu wodą. Niedbałe przecieranie ściereczką pozostawi na pewno smugi i zatarcia. Woda w jakimś stopniu pozostanie na kaflach, a po wyschnięciu pozostawi widoczny kamień. To zmora osób, które lubią mieć błyszczące i czyste kafelki w łazience.

Czym czyścić kafelki? Jak sprawić, aby były błyszczące? Jakie są domowe sposoby na czyste kafelki? Sprawdziliśmy za was!

Co pozostaje na kafelkach?

Kafelki łazienkowe i nie tylko mają przykrą właściwość - widać na nich większość zabrudzeń, ślady po spływającej wodzie oraz ślady palców i smugi. Ładne, wykafelkowane ściany szybko ulegają zabrudzeniom. Dzieje się tak szczególnie w przypadku posiadaczy wanny, nie co mniej problemów mają właściciele kabin prysznicowych. Zwyczajnie rozprysk wody jest ściśle ograniczony.

Tego powiedzieć o wannie nie sposób. Po kąpieli zostaje wiele zachlapań i smug. Dzieci i dorośli zawsze też opierają się o ściany i zostawiają odciski palców. Taki problem miewają często osoby starsze, które utrzymują równowagę, opierając się o ściany.

Jak wyczyścić pleśń z kafelków?

Innym poważnym problemem jest występowanie pleśni na kafelkach. Ten rodzaj grzyba lubi pojawiać się we wszystkich wilgotnych zakamarkach. Pleśń jest szkodliwa i potrafi być trująca dla człowieka. Szczególnie narażone na jej działanie są dzieci, które lubią wszystkiego próbować i wkładać palce do ust.

Skuteczna metoda na pleśń jest jedna. Aby pleśń nigdy więcej nie powróciła, wystarczy raz w roku posmarować powierzchnię kafelków woskiem samochodowym w paście, a następnie wypolerować je suchą szmatką. Brzmi niewiarygodnie, ale wosk tworzy powłokę ochronną na glazurze, przeciwdziałając powstawaniu pleśni.

Jak skutecznie czyścić kafelki?

Najlepszą metodą czyszczenia i mycia kafelków w łazience jest przygotowanie specjalnej mikstury - wszystkie składniki znajdziecie we własnym domu. Należy pomieszać ze sobą roztwór octu (pół szklanki), amoniaku (pół szklanki) oraz boraksu (ćwierć szklanki). Czym jest boraks? To rodzaj minerału, który można swobodnie kupić w sklepach chemicznych bądź aptekach. Ta mikstura przywróci blask!

Należy pamiętać, aby przed myciem kafelków w łazience, najpierw przetrzeć je z kurzu i pyłów. W przeciwnym razie ryzykujemy rozniesienie brudu po całej powierzchni kafelków. Do czyszczenia potrzebujemy też narzędzi. Przy ich kupnie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Twarde gąbki lub popularne „druciaki” mogą zostawić na kafelkach zarysowania, które na stałe zmatowią ich powierzchnię. Żadne preparaty nie przywrócą im dawnego blasku! Do czyszczenia płytek lepiej wybierać miękkie gąbki lub ścierki. 

Policjanci na UMK

Organizator przeprasza za szokujące sceny, które pojawiły się podczas toruńskich rekolekcji