Maryjka

i

Autor: Pixabay Figurki Maryjki mają zwalniać z opłaty za świadectwo energetyczne

Zwolnienie od opłaty za Maryjkę. Ustawiają religijne figurki, aby ominąć koszty

2023-03-07 9:49

Już niedługo będzie trzeba posiadać tzw. świadectwo energetyczne. Jego wystawienie będzie kosztowało. Właściciele nieruchomości wpadli jednak na zaskakujący pomysł. Zaczęli ustawiać w domach figurki Maryjek, aby uniknąć opłaty. Oficjalnie budynki te mogą być miejscem kultu, które jest zwolnione z daniny.

28 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy, które nakładają obowiązek posiadania świadectwa energetycznego na właścicieli nieruchomości. Pozyskanie świadectwa wiąże się z kosztami i nowymi obowiązkami. Niektórzy właściciele już wpadli na pomysł, jak ominąć nowy obowiązek i zaoszczędzić parę złotych. Zaczęły pojawiać się figurki Maryi, a tym samym obiekty zmieniły się w miejsca kultu! Niebywałe. Miejsca kultu bowiem zwolnione są z obowiązku opłat (najbardziej cieszy to Kościół katolicki w Polsce).

Koszty wydania świadectwa mogą przekraczać nawet 1000 zł. Za brak dokumentu grozić będą kary do 5 tys. zł. To nie będzie groziło tym, których budynki są miejscami kultu. W związku z tym zaczęły pojawiać się masowo kapliczki, figurki świętych (np. Matki Boskiej) oraz krzyże.

Prawo polskie nie definiuje, co należy rozumieć przez "miejsce kultu". Przepis jest nieprecyzyjny. Dlatego wystarczy w kancelarii notarialnej złożyć oświadczenie, że dany budynek jest użytkowany jako miejsce kultu. Notariusz zwolni go wtedy z realizacji nowego przepisu.

Sonda
Czy miejsca kultu religijnego powinny być zwolnione z nowego obowiązku?