Mikołaj Kopernik Toruń

i

Autor: Pixabay Ile zapłacą za akademiki studenci w Toruniu?

Studia

Akademiki w Toruniu. Koszty zakwaterowania i lokalizacje. Sprawdźcie, co i jak!

2024-03-11 8:37

Początek nowego roku akademickiego 2023/24 już niebawem. Przyszli studenci mają, w związku z tym wiele ważnych spraw do załatwienia i rzeczy do przygotowania m.in. wybór miejsca w akademiku, jeśli na takowy się zdecydują.

Akademiki w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu posiada dwa skupiska domów studenckich: tzw. miasteczko akademickie na Bielanach przy ul. Gagarina, czyli tam, gdzie znajduje się serce UMK oraz tzw. akademiki centrum przy Starym Mieście między ulicami Mickiewicza i Słowackiego. Na ogół większość z akademików jest w dobrym stanie technicznym i sanitarnym. Wiele z nich w ostatnich latach przechodziło gruntowne remonty, co znacznie podniosło standard życia studentów.

Uniwersytet posiada 11 akademików: nr 1, nr 2, nr 3, nr 5, nr 6, nr 7, nr 8, nr 9, nr 10, nr 11, nr 12. Nie ma domu studenckiego nr 4, którego wyobrażenie doczekało się wielu mitów i stało się swego rodzaju miejską legendą.

Warto pamiętać, że w opinii wielu absolwentów uczelni, czas spędzony w akademikach był jednym z najlepszych oraz stanowił o esencji życia studenckiego. Społeczność akademicka jest znacznie bliższa, gdy wybierze się dom studencki zamiast stancji, których ceny w ostatnich miesiącach szybują w górę.

Jakie są ceny akademików w Toruniu?

Jakie są ceny domów studenckich UMK w Toruniu? Przedstawiamy poniżej aktualny cennik (zarządzenie Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z 11 sierpnia 2021 roku). Stawki są oczywiście miesięczne.

  • Pokój jednoosobowy – 550 zł. (22 zł. za dobę),

  • Pokój jednoosobowy dla osoby niepełnosprawnej – 500 zł. (20 zł. za dobę),

  • Miejsce w pokoju dwuosobowym z łazienką oraz pokoju o zwiększonym metrażu (pokoje o zwiększonym metrażu, czyli te, które do tej pory były trzyosobowe w domach studenckich: 1, 6, 7, 8, 9, 12) – 450 zł. (17 zł. za dobę),

  • Miejsce w pokoju dwuosobowym w DS. nr 10 i nr 11 – 400 zł. (16 zł. za dobę),

  • Miejsce w pokoju dwuosobowym w DS. nr 1, nr 3, nr 5, nr 6, nr 7, nr 8, nr 9, nr 12,

  • Miejsce w pokoju trzyosobowym – 300 zł. (12 zł. za dobę).

Prywatne akademiki w Toruniu

W Toruniu działają też prywatne akademiki np. Apartamenty Forte, które funkcjonują od 2017 roku na Osiedlu Sztuk Pięknych. Pokoje dla studentów mieszczą się w dwóch budynkach A i B. Łącznie przeznaczonych dla studentów jest 58 pokoi o wysokim standardzie. Ceny wynajmu: od 1199 zł. do 1549 zł. za  1 osobę miesięcznie. Ceny są różne w zależności od pokoju

Dla potencjalnych studentów dostępny jest także prywatny akademiki Akademikus Toruń znajdujący się przy ul. Broniewskiego 35. W tej placówce oferowane są pokoje 1 osobowe w cenie 1250 zł. za miesiąc lub 2 osobowe w cenie 900 zł. za miesiąc. Preferowany czas zakwaterowania studenta to jeden semestr lub cały rok akademicki.