Policjanci z Podgórza uratowali życie seniorowi

i

Autor: Komenda Miejska Policji w Toruniu Policjanci z Podgórza uratowali życie seniorowi

Byli w dobrym miejscu i czasie! Toruńscy policjanci uratowali życie seniorowi z Cierpic

2021-06-24 20:43

Dzielnicowi z komisariatu Toruń Podgórz zdążyli z pomocą dosłownie w ostatniej chwili. Dzięki nim żyje 85-letni mężczyzna, który był chory, odwodniony i stracił przytomność na ulicy. Na co dzień pan mieszka sam i gdyby zdarzyło się to w domu, pomoc mogłaby nie nadejść w porę. Przy okazji policja apeluje o czujność i wsparcie wobec samotnych seniorów.

Cała akcja wydarzyła się na ulicy Szkolnej w Cierpicach, w środowy poranek (23 czerwca). Dwaj policjanci z Podgórza - asp. Łukasz Orkiszewski oraz sierż. szt. Karol Machajewski jechali tamtędy radiowozem z innej interwencji. Mijali ławkę, na której siedział starszy mężczyzna. Nagle, na ich oczach, osunął się na ziemię. Policjanci od razu zareagowali. Sprawdzili, że powodem nie był alkohol.

Bardzo szybko zorientowali się, że ten człowiek ma bardzo poważne problemy krążeniowo-oddechowe. Świadczyły o tym zasinione opuszki palców i paznokcie u obu dłoni, sine usta i spłycony oddech. Wdać było, że mężczyzna stracił przytomność. W międzyczasie policjanci zawiadomili o sytuacji dyżurnego jednostki i prosili o wezwania pogotowia.

Funkcjonariusze zaczęli cucić starszego pana, sprawdzali jego funkcje życiowe, cały czas do niego mówili i opatrywali otarcia, których doznał podczas upadku

- relacjonuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Jeszcze przed przyjazdem pogotowia lekko oprzytomniał, ale wciąż kontakt był utrudniony. Po przyjeździe medyków chorego podłączono do aparatury i jak się okazało, bez wcześniejszej pomocy policjantów nie udałoby się mężczyzny uratować. Pan był mocno odwodniony i z problemami krążeniowymi, konieczna była hospitalizacja.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna jest osobą samotną i tego dnia na szczęście dla siebie wyszedł z domu, żeby zrobić zakupy i załatwiał sprawy urzędowe. Dzielnicowi o całej sytuacji zawiadomili już instytucje pomocowe. Policjanci apelują do wszystkich osób, aby pamiętać o uzupełnianiu płynów nie tylko w upalne dni a osoby, które mają w swoim sąsiedztwie seniorów, aby zwracały baczną uwagę czy nie potrzeba im pomocy.

Kogo informować? Mogą to być placówki, zajmujące się pomocą socjalną, ale także jak najbardziej dzielnicowi. Numery do nich można znaleźć poprzez aplikację "Moja Komenda" albo na stronach internetowych poszczególnych komend i komisariatów. Informacji udzielą również dyżurni danej jednostki. Kontakt do dzielnicowych z Torunia i powiatu toruńskiego TU

Mundurowi z Torunia oddają hołd policjantowi z Raciborza