Kujawsko-Pomorscy ratownicy gotowi na sezon

i

Autor: Michał Kaproń

Kujawsko-Pomorscy ratownicy gotowi na sezon

2022-06-06 20:36

Ratownicy wodni z naszego regionu zameldowali gotowość do letnich zadań i dostali na nie dodatkowe pieniądze. 120 000 złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego przyznano Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Na jaki cel trafią fundusze?

Przede wszystkim na patrolowanie zbiorników wodnych na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego: chodzi głównie o Zalew Włocławski, Zalew Żurski, Zalew Koronowski, Jezioro Gopło, rzeka Wisła, rzeka Wda. Ponadto będziemy utrzymywać gotowość ratowniczą na stanicach i przystaniach. Duża rzesza ludzi wypoczywa nad jeziorami i rzekami – my apelujemy, by wypoczywać na strzeżonych kąpieliskach, pod nadzorem ratownika wodnego, ale nie zawsze tak się dzieje. Ta dotacja pozwoli na zwiększenie patroli na obszarze tych największych dzikich kąpielisk.

Powiedział prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR-u, Maciej Banachowski. Władze województwa zaznaczają, że w razie wystąpienia potrzeby, w te wakacje ratownicy mogą jeszcze liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe:

Jeśli chodzi o usprzętowienie, to udało się już je zakupić ze środków unijnych w poprzednich latach, kiedy realizowaliśmy bardzo duże projekty. Jeśli chodzi o tegoroczne dofinansowanie – 120 tysięcy, to obawiam się, że może to być zbyt mało. W czasach rosnących cen paliwa i innych kosztach. Jeśli rzeczywiście w środku sezonu okaże się, że jest jakiś deficyt, prawdopodobnie tę kwotę będziemy musieli zwiększyć. Trudno sobie wyobrazić, żeby WOPR nie miał wsparcia z naszej strony.

Zapewniał marszałek Piotr Całbecki. Dofinansowane patrole kujawsko-pomorskich akwenów będą prowadzone przy temperaturach przekraczających 25˚C od godziny 11:00 do 19:00. Warto przypomnieć, że w razie niebezpiecznej sytuacji na wodzie należy dzwonić pod specjalny numer alarmowy 601 100 100