Biletomat

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Biletomat nie działa? Nie ma więc mandatu!

Mandat w komunikacji miejskiej? Nie przyjmuj, jeśli biletomat był popsuty! Jest przełomowy wyrok!

2023-03-13 9:26

Jednym z problemów w komunikacji miejskiej w całej Polsce były awarie biletomatów. Pasażerowie bali się, że awaria biletomatu nie uratuje ich przed mandatem od kontrolera. Tak w istocie było. Kanar nie słuchał tłumaczeń pasażera i wypisywał mandat. Ostatnio sąd rozstrzygnął ten problem i stanął po stronie pasażerki.

Niedziałające biletomaty

Awarie biletomatów w komunikacji miejskiej w polskich miastach są częste. Wiele razy zdarzało się tak, że jakaś osoba nie mogła kupić biletu, bo automat był zepsuty, czy zwyczajnie odmawiał posłuszeństwa. W takiej sytuacji niemożliwym było kupienie biletu. W trakcie kontroli biletów kanar nigdy nie okazywał litości i wypisywał mandat za brak biletu na przejazd. Tłumaczenia i wyjaśnienia były bez sensu, gdyż kontroler odpowiadał najczęściej, że trzeba było kupić bilet wcześniej lub skorzystać z aplikacji na telefon komórkowy. Ostatnio jednak polski sąd wydał w takiej sprawie przełomowy wyrok.

Przełomowy wyrok

Okazało się, że takie postępowanie kanarów było krzywdzące i nielegalne. Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, iż brak biletu spowodowany awarią biletomatu nie może obciążać pasażera. Awaria urządzenia idzie na konto miasta! Tym samym oddalone zostało powództwo Miasta Stołecznego Warszawy o zapłatę kwoty za bilet oraz opłatę dodatkową. Krakowski sąd uznał, że awaria biletomatu obciąża miasto, a nie pasażera. Fakt, że biletomat nie działa, wpisane jest w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, czyli jest to problem przewoźnika, a nie konsumenta.