Miliony na kujawsko-pomorskie zabytki. Co uda się wyremontować?

i

Autor: Mikołaj Kuras; Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Miliony na kujawsko-pomorskie zabytki. Co uda się wyremontować?

2022-08-24 20:30

Urząd Marszałkowski wyłonił kolejne projekty remontów zabytków objęte dofinansowaniem z budżetu województwa i środków europejskich. Umowy na dotacje odebrali głównie przedstawiciele kleru, ale na liście znalazło się też kilka ważnych zabytków o świeckim charakterze.

Kolejne kujawsko-pomorskie zabytki mogą odzyskać blask. W tym roku Urząd Marszałkowski w Toruniu przeznaczył na dotacje do remontów zabytkowych budowli w regionie kwotę 17 milionów złotych. Na remonty jakich obiektów możemy czekać? Mówi dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Janczarski:

To są oczywiście te najważniejsze obiekty, bo to zabytki wpisanego na listę dziedzictwa światowego UNESCO Torunia, ale także zabytki Brodnicy, Chełmna – tam idą największe środki. Ale często są to bardzo małe, natomiast fantastyczne  zabytki. Ten rok nie jest, co prawda, rekordowy, ale umów jest aż 197.

Na liście obiektów objętych dotacjami przeważają kościoły i inne obiekty sakralne, ale znalazły się wśród nich również elementy toruńskich i grudziądzkich fortyfikacji, czy toruński Ratusz Staromiejski. Od samego początku marszałkowskiego programu ochrony zabytków udało się przeprowadzić ponad 2000 remontów za prawie 150 milionów złotych pochodzących ze środków Unii Europejskiej i z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Kliknij i zobacz pełną listę zabytków objętych dotacjami