Kosowo

i

Autor: Pixabay Kosowo

Bałkany

NATO wydało zgodę na wysłanie dodatkowych sił do Kosowa

2023-10-03 8:58

Sojusz Północnoatlantycki poinformował w piątkowym oświadczeniu, że wydał zgodę na wysłanie dodatkowych sił do Kosowa w odpowiedzi na rosnące napięcie w tym kraju. Nie podano liczebności tych sił, ani z jakich krajów mają pochodzić żołnierze.

Dodatkowe siły bezpieczeństwa NATO do Kosowa

We wsi Banjska na północy Kosowa doszło 24 września do strzelaniny pomiędzy siłami kosowskimi a etnicznymi Serbami, którzy zabarykadowali się w miejscowym klasztorze. Późno w nocy kosowskiej policji udało się opanować sytuację po wymianie ognia, w której zginęło troje napastników i jeden policjant.

Kosowo, które w 2008 roku ogłosiło niepodległość po powstaniu partyzanckim i interwencji NATO w 1999 roku, oskarża Serbię o uzbrajanie i wspieranie serbskich bojowników. Serbia, która nie uznała niepodległości swojej byłej prowincji, obwinia Kosowo o wywołanie przemocy poprzez złe traktowanie Serbów.

Etniczni Albańczycy stanowią większość w liczącym około 1,8 mln mieszkańców Kosowie, jednak około 50 tys. etnicznych Serbów zamieszkuje północ kraju. Na terenie Kosowa stacjonują natowskie siły pokojowe - KFOR.